Blog
Jak na dědictví v Evropě?
Evropské nařízení podstatně zjednodušuje dědická řízení v zemích EU.
Jednou z nejpodstatnějších změn je, že se celé dědictví projedná pouze jednou v jednom členském státě podle jednoho práva. Obecně je to ve státě, kde měl zůstavitel obvyklý pobyt v době smrti. Dědické řízení pak probíhá podle práva tohoto státu. Kritériem je tedy obvyklý pobyt zůstavitele, což je místo, kde zůstavitel v době smrti skutečně žil a považoval jej za svůj domov. Obvyklý pobyt zůstavitele se tak může lišit od trvalého pobytu. S pojmem trvalý pobyt se v České republice setkáváme častěji a je jím, zjednodušeně řečeno, místo, kde je osoba evidována pro potřeby komunikace s úřady, soudy apod.
Evropské nařízení nám zjednodušuje nejen fázi projednání dědictví, ale i jeho následný výkon, a to pomocí tzv. evropského dědického osvědčení. Účelem tohoto osvědčení je prokázání, kdo je dědicem a jaká má práva. Dle nařízení platí, že toto osvědčení je uznatelné ve všech členských státech bez nutnosti zvláštního řízení a dalších formalit, které byly dříve nezbytné. Tedy jeden členský stát dědictví projedná a vydá jediné evropské dědické osvědčení. Na základě osvědčení je následně možný výkon práv dědice v jiném členském státě, např. provedení změny vlastníka v katastru nemovitostí.
Ač se výše uvedený postup zdá na první pohled velmi jednoduchý, v praxi existují určitá úskalí, na která je třeba dát pozor. A to zejména v případech, kdy na sebe naráží absolutní neformálnost států jako je Švédsko a přehnaná formálnost a byrokracie, jaká panuje v České republice. Těmto problémům je však možné se při správně zvoleném postupu vyvarovat. Tým Holubová advokáti Vám s tím rád pomůže.
Další články:
Od července lze sázet aleje půl metru od sousedních polí
Nová právní úprava umožní vysazovat stromy podél pozemních komunikací již ve vzdálenosti 0,5 m od hranic sousedních pozemků. Novela zákona o pozemních komunikacích příznivě ovlivní snahy o vysazování stromů, alejí a stromořadí podél ..... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“