Blog
Získejte české občanství - po svých (pra)rodičích
Od roku 2019 je možné získat české občanství po prarodičích. Novela je zajímavá nejen pro rodiny, které byly nuceny odejít z Československa po roce 1948, ale i pro potomky emigrantů, kteří zemi opustili dříve.
České občanství i díky rodičům či prarodičům
Novela zákona o státním občanství z roku 2019 navíc umožňuje získat státní občanství České republiky také lidem, jejichž alespoň jeden rodič či prarodič disponoval státním občanstvím tehdejšího Československa. O české občanství se tedy dá požádat i pro děti. To před novelou možné nebylo. Rodiny tak často byly z hlediska práva rozděleny - jedno dítě mělo jiné státní občanství než druhé, narozené po datu umožňující nabytí dvojího občanství. Nešlo přitom o pouhou formalitu. Druhé z nich mělo právo a povinnosti občana České republiky a první nikoli. Taková situace například znemožňovala cestování, návrat do České republiky nebo návštěvu škol.
Novela také umožnila získat české občanství nejen potomkům emigrantů z dob minulého režimu, ale také vnukům a vnučkám těch, kteří z Československa odešli před druhou světovou válkou. K získání českého občanství jim taktéž stačí alespoň jeden český rodič nebo jeden český prarodič.
Kdy české občanství není možné získat
Je třeba ovšem zdůraznit, že možnost získání českého občanství se nevztahuje na bývalé občany, resp. jejich potomky, pokud došlo k pozbytí občanství po 2. světové válce na základě tzv. Benešových dekretů. Krom toho, české občanství také nemohou získat lidé, kteří si zvolili občanství slovenské.
Dvojí občanství
Česká republika historicky možnost dvojího občanství neumožňovala, čeští emigranti se proto při získávání cizích občanství museli českého vzdát. To se změnilo dne 1.1.2014, kdy Česká republika dvojí občanství umožnila. Osoby, které o české občanství historicky přišly, mají možnost získat ho zpět a mít tak dvojí občanství.
Co je potřeba doložit
Na získání českého občanství má občan právní nárok, pokud doloží potřebné doklady a vyplní příslušné formuláře. Ty musí být dodány v originále a přeloženy do češtiny. Jestliže jsou doklady z ciziny, zpravidla je třeba nechat je opatřit apostilou. K získání občanství je potřeba doložit rodné, oddací a případně úmrtní listy všech osob, uvedených v žádosti - tedy žadatele a eventuálně i jeho rodičů a prarodičů. Kromě toho je třeba doložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého či československého státního občanství alespoň jednoho z rodičů nebo prarodičů.
Podání žádosti ze zahraničí
Vyřízení celé agendy se může zdát složité zejména pro osoby, které nemají doručovací adresu v České republice a neovládají dostatečně český jazyk. Celou agendu získání českého občanství a českých rodných listů lze ovšem vyřešit i ze zahraničí. V Holubová advokáti máme s takovými případy zkušenosti a rádi vám s tím pomůžeme. Rádi vás zastoupíme. Osobně je nutné být přítomen pouze při závěrečném kroku, tj. při získání cestovního pasu nebo občanského průkazu.
Neváhejte se na nás obrátit.
Další články:
Od července lze sázet aleje půl metru od sousedních polí
Nová právní úprava umožní vysazovat stromy podél pozemních komunikací již ve vzdálenosti 0,5 m od hranic sousedních pozemků. Novela zákona o pozemních komunikacích příznivě ovlivní snahy o vysazování stromů, alejí a stromořadí podél ..... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“