Island
Podmínky cestování na Island od 19. února do května
Všichni cestující, kteří byli více než 24 hodin v zemi s vysokým rizikem nákazy, jsou od 19. února povinni předložit negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin od odletu, a po příjezdu podstoupit 2 PCR testy. První testování probíhá na hranicích, druhý test je nutné podstoupit po 5 denní karanténě. Děti narozené v roce 2005 a později, které cestují se svými rodiči, jdou do karantény s nimi. Děti, které cestují samy, jsou povinny jít na test po 5 denní karanténě. Karanténu je možné opustit až v momentě, kdy je výsledek druhého testu negativní.
Cestující, pro které je Island pouze přestupním místem a kteří nepřekročí příslušný hraniční přechod (transfer), nemusí jít do karantény, ani podstupovat testy.
Ti, kteří mají PCR test nebo test na protilátky prokazující, že již měli Covid-19, nemusejí do karantény. Stejné podmínky se vztahují i na ty s mezinárodním certifikátem o očkování potvrzující kompletní vakcinaci schválenou vakcínou proti COVID-19.
Osvědčení o prodělání infekce musí splňovat tyto podmínky:
- být v islandštině, dánštině, norštině, švédštině nebo angličtině
- jméno a příjmení (totožné se jménem v cestovním dokladu)
- datum narození
- kdy a kde byl test proveden
- jméno laboratoře, vydavatele certifikátu
- telefonní číslo laboratoře, odpovědného orgánu
- typ a výsledek provedeného testu
Dále před odletem jsou všichni povinni vyplnit formulář, který naleznete zde, kde požadují osobní údaje, kontaktní informace, informace o letu, termíny a adresu pobytu na Islandu. Doporučuje se stáhnout si aplikaci Rakning C-19, ve které se dozvíte veškeré oficiální informace ke COVID-19 a cestování a přijde Vám do ní informace o výsledku Vašeho testu.
PCR test po příletu na Island je zdarma. Testování probíhá na letišti v Keflavíku před vyzvednutím zavazadla a zabere Vám přibližně 15 minut navíc.
Po prvním testování je nutné jet na místo pobytu, které splňuje podmínky pro karanténu. V průběhu karantény není povoleno vycházet ven. Jedinou výjimkou je procházka po okolí nebo přesun k doktorovi. Po 5 dnech od příjezdu je možné podstoupit druhý PCR test, který je také zdarma. V případě, že je i tento druhý test negativní, můžete karanténu opustit.
V případu pozitivního výsledku musíte jít do izolace. Diagnóza, léčba a monitorování je zcela zdarma.
Dle předběžných informací by se podmínky cestování neměly do května měnit.
Více informací o osvědčeních o předchozí infekci a o očkování přijímaných na hranicích zde:
Seznam ubytovacích zařízení, která jsou vhodná pro karanténu
Místa, kde můžete podstoupit druhý test:
https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item42633/COVID-19-Border-Testing
Instrukce pro návštěvníky v karanténě:
Další články:
Získáte na honorárním konzulátu výpis z trestního rejstříku a apostilu z Islandu?...
Na honorárním konzulátu Islandu není možné opatřit výpis z trestního rejstříku ani apostilu. Kam se obrátit?Výpis z trestního rejstříkuHonorární konzulát Islandu nevydává výpis z trestního rejstříku. O výpis je potřeba požádat p...... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“