Island

Podmínky cestování na Island od 19. února do května

24. 2. 2021

Všichni cestující, kteří byli více než 24 hodin v zemi s vysokým rizikem nákazy, jsou od 19. února povinni předložit negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin od odletu, a po příjezdu podstoupit 2 PCR testy. První testování probíhá na hranicích, druhý test je nutné podstoupit po 5 denní karanténě. Děti narozené v roce 2005 a později, které cestují se svými rodiči, jdou do karantény s nimi. Děti, které cestují samy, jsou povinny jít na test po 5 denní karanténě. Karanténu je možné opustit až v momentě, kdy je výsledek druhého testu negativní.


Cestující, pro které je Island pouze přestupním místem a kteří nepřekročí příslušný hraniční přechod (transfer), nemusí jít do karantény, ani podstupovat testy.


Ti, kteří mají PCR test nebo test na protilátky prokazující, že již měli Covid-19, nemusejí do karantény. Stejné podmínky se vztahují i na ty s mezinárodním certifikátem o očkování potvrzující kompletní vakcinaci schválenou vakcínou proti COVID-19.


Osvědčení o prodělání infekce musí splňovat tyto podmínky:
- být v islandštině, dánštině, norštině, švédštině nebo angličtině
- jméno a příjmení (totožné se jménem v cestovním dokladu)
- datum narození
- kdy a kde byl test proveden
- jméno laboratoře, vydavatele certifikátu
- telefonní číslo laboratoře, odpovědného orgánu
- typ a výsledek provedeného testu


Dále před odletem jsou všichni povinni vyplnit formulář, který naleznete zde, kde požadují osobní údaje, kontaktní informace, informace o letu, termíny a adresu pobytu na Islandu. Doporučuje se stáhnout si aplikaci Rakning C-19, ve které se dozvíte veškeré oficiální informace ke COVID-19 a cestování a přijde Vám do ní informace o výsledku Vašeho testu.


PCR test po příletu na Island je zdarma. Testování probíhá na letišti v Keflavíku před vyzvednutím zavazadla a zabere Vám přibližně 15 minut navíc.

Po prvním testování je nutné jet na místo pobytu, které splňuje podmínky pro karanténu. V průběhu karantény není povoleno vycházet ven. Jedinou výjimkou je procházka po okolí nebo přesun k doktorovi. Po 5 dnech od příjezdu je možné podstoupit druhý PCR test, který je také zdarma. V případě, že je i tento druhý test negativní, můžete karanténu opustit.


V případu pozitivního výsledku musíte jít do izolace. Diagnóza, léčba a monitorování je zcela zdarma. 


Dle předběžných informací by se podmínky cestování neměly do května měnit.


Více informací o osvědčeních o předchozí infekci a o očkování přijímaných na hranicích zde:


https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item43709/Certificates-regarding-previous-COVID-19-infection-that-are-accepted-at-the-border-in-Iceland-from-10-December-2020


https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item44162/Certificate-of-vaccination-against-COVID-19-accepted-at-the-border


Seznam ubytovacích zařízení, která jsou vhodná pro karanténu


https://www.ferdamalastofa.is/en/about-us/novel-coronavirus-covid-19-general-info/accommodations-that-welcome-guests-in-quarantine


Místa, kde můžete podstoupit druhý test:


https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item42633/COVID-19-Border-Testing


Instrukce pro návštěvníky v karanténě:


https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item43539/Instructions-for-persons-under-home-based-quarantine