Blog
Zabrání nová směrnice na podporu boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti utajení majetkové účasti ve společnosti?
Dne 20. května 2015 byla v plénu Evropského parlamentu schválena další, v pořadí již čtvrtá, směrnice na podporu boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 o posilování závazků v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jen „Směrnice“) mimo jiné zavazuje členské státy k tomu, aby zajistily vyšší transparenost vlastnických struktur společností a jiných právnických osob zapsaných v rejstříku na jejich území, včetně transparentnosti svěřenských fondů.
V souladu se Směrnicí bude možné identifikovat skutečné vlastníky společností a jiných právnických osob, nebo vlastníka, beneficienta a správce svěřenských fondů, na základě informací uvedených v obchodním rejstříku případně v jiném veřejném registru. V tomto ohledu Směrnice ukládá členským státům povinnost evidovat „adekvátní, přesné a současné informace o skutečném vlastnictví, včetně údajů o skutečné držené účasti“.
Dostupnost údajů z veřejných registrů nicméně nebude neomezená. Směrnice garantuje volný přístup k informacím toliko vybraným orgánům a tzv. povinným osobám, např. finančním a úvěrovým institucím. Přístup veřejnosti do registru může být však stále značně omezený.
Veřejnost, tj. fyzické osoby nebo organizace, bude oprávněna do registru nahlédnout pouze tehdy, pokud prokáže „oprávněný zájem“. Následně budou členské státy povinny zpřístupnit alespoň informace o jméně, měsíci a roku narození, státní příslušnosti, zemi bydliště skutečného majitele a informace o povaze a rozsahu skutečné držené účasti. Členské státy nicméně budou moci přístup do registru podmínit předchozí registrací online a poplatkem do výše administrativních nákladů nebo přístup do registru odepřít zcela ze zvláštních důvodů. Ve vztahu ke svěřenským fondům Směrnice nepočítá s přístupem veřejnosti vůbec.
Ve vztahu k veřejným institucím tedy možnost utajení majetkové účasti ve společnosti nebo ve svěřenském fondu provedením Směrnice do právních řádů členských států skončí. Veřejnost se však nadále bez prokázání vážných důvodů k údajům nemusí dostat.
Členské státy jsou povinny provést závazky ze Směrnice do 26. června 2017. Lze jen doufat, že Směrnice nebude do právního řádu ČR provedena takovým extenzivním způsobem, který by v zájmu
ochrany před praním špinavých peněz ještě více popřel smysl jednotlivých právních institutů, jejichž podstata pramení právě z diskrétnosti.
Další články:
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“