Blog
Od července lze sázet aleje půl metru od sousedních polí
Nová právní úprava umožní vysazovat stromy podél pozemních komunikací již ve vzdálenosti 0,5 m od hranic sousedních pozemků.
Novela zákona o pozemních komunikacích příznivě ovlivní snahy o vysazování stromů, alejí a stromořadí podél silnic a cest. Novela totiž přináší zcela nový odstavec 3 k § 15 zákona o pozemních komunikacích, který obsahuje výjimky z obecných pravidel pro odstupy stromů od hranic pozemků.
Pro vysazování stromů podél silnic a cest dosud platilo jen obecné pravidlo obsažené v § 1017 občanského zákoníku, že stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 metry lze vysazovat ve vzdálenosti od 3 metrů od hranic pozemků a ostatní stromy ve vzdálenosti od 1,5 metru, pokud z místních zvyklostí nevyplývalo něco jiného.
Nadále platí pravidlo obsažené v § 15 odstavec 1 zákona o pozemních komunikacích, že silniční vegetace nesmí ohrožovat bezpečnost užití pozemní komunikace nebo neúměrně ztěžovat přístup, údržbu či obhospodařování sousedních pozemků.
Na konec tohoto paragrafu přibude od července letošního roku navíc odstavec 3 tohoto znění:
Na silničním pozemku se přípustná vzdálenost stromu od společné hranice se sousedním pozemkem podle občanského zákoníku snižuje v rozsahu, v jakém je to nezbytné pro splnění požadavků podle odstavce 1, přičemž však nesmí být kratší než 0,5 m. Na pozemku přilehlém k veřejně přístupné účelové komunikaci se tato vzdálenost snižuje v rozsahu, v jakém je to nezbytné pro zajištění bezpečnosti užití této komunikace, přičemž však nesmí být kratší než 0,5 m.
Stromy, které budou vysazovány na pozemky, které tvoří pruhy podél cest, tak bude nově možné sázet ve vzdálenosti půl metru od sousedních polí či jiných pozemků. Pro pozemky sousedící s veřejně přístupnou účelovou komunikací budou platit pravidla volnější, než je tomu v případě výsadby na pozemcích podél silnic. Stromy podél cest bude možné vysazovat ve vzdálenosti 0,5 m od hranic pozemků, přičemž jediným omezujícím prvkem je bezpečnost užívání této komunikace. V případě výsadby podél silnic nesmí stromy kromě toho neúměrně ztěžovat přístup, údržbu či obhospodařování sousedních pozemků. Silniční pomocný pozemek znamená pruh pozemku přilehlého po obou stranách k tělesu silnice ve vlastnictví vlastníka této komunikace.
Dosavadní právní úprava ve vztahu k výsadbě stromů podél silnic a cest byla často považována za příliš rigidní. To vedlo k problémům v praxi, kdy výsadba nových stromů byla velmi obtížná a v některých případech prakticky nemožná.
Novela zákona klade důraz na posílení ochrany ekologických funkcí zemědělské krajiny a přináší komplexní legislativní rámec pro ochranu půdy, která nově zahrnuje i ochranu krajinných prvků, jako jsou právě samostatně stojící stromy, aleje a stromořadí. Je to krok směrem k lepšímu začlenění zeleně do silniční infrastruktury. Uvedené změny umožní flexibilnější přístup k vysazování stromů podél cest a silnic, což je důležité pro zachování krajinného rázu a ekologické stability. V praxi to bude znamenat, že výsadbu stromů bude možné realizovat podél pozemních komunikací na řadě míst, kde to dříve možné nebylo.
Další články:
Krizové situace v cestovním ruchu: jak se s nimi vypořádat?
Asociace cestovních kanceláří ČR („ACK“) vytvořila brožuru, která se zabývá řešením krizových situací v cestovním ruchu. Tyto situace zahrnují například zranění nebo úmrtí osob, významné škody na majetku, nebo na životním prost... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“