Blog
Soudy ruší jedno opatření za druhým. Vzniká podnikatelům nárok na náhradu ušlého zisku?
Od 12. 4. 2021 nejsme v krizovém stavu, ale řídíme se pandemickým zákonem. Ten, na rozdíl od krizového zákona, výslovně vylučuje, aby ti, kteří byli dotčeni mimořádnými opatřeními, požádali stát o náhradu ušlého zisku. Ale co když byla opatření, kvůli kterým byly obchody, restaurace nebo třeba lyžařské vleky, bazény a wellness uzavřené, následně soudem prohlášena za nezákonná? Mění se na tom něco? Podle nás ano.
Do 12. 4. 2021 platil na území České republiky krizový zákon. Ten obecně zmiňuje, že stát je povinen nahradit škodu způsobenou krizovými opatřeními. Jestli se do škody počítá i ušlý zisk, však neuvádí. Více o tom, jak řízení probíhají, se dočtete zde. Naopak současný pandemický zákon jednoznačně uvádí, že stát hradí pouze skutečnou škodu způsobenou opatřeními, nikoliv ušlý zisk. Vedle toho ale existuje další zákon, a to zákon č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Ten umožňuje, aby stát hradil škodu v případě, že něco nezákonného způsobil – typicky vydal nezákonné rozhodnutí, rozsudek, nebo použil nesprávný úřední postup. Jelikož již bylo několik opatření přijatých v době pandemického zákona soudem zrušeno, položili jsme si otázku, zda by nebylo možné požádat o náhradu škody včetně ušlého zisku aspoň za činnosti a období, pro která platila následně zrušená opatření? A myslíme si, že by to mělo být možné.
Zákon o odpovědnosti státu za škodu totiž výslovně připouští, aby ti, kdo byli dotčeni nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, žádali též o ušlý zisk. Můžete tak chtít nahradit i to, co byste byli bývali získali z podnikání, kdyby předmětné opatření nebylo bývalo přijato. Výši ušlého zisku však musíte prokázat. Obdobně jako u krizového zákona i zde bude třeba nejprve podat žádost o náhradu škody k ministerstvu, v tomto případě Ministerstvu zdravotnictví. Za prvotní žádost se neplatí žádný poplatek. Pokud ministerstvo odmítne škodu nahradit, pokračuje se klasicky žalobou. Výhodou je, že soudní poplatek je stanoven na 2.000 Kč, ať je žalovaná částka jakákoliv.
Za jaké období lze vlastně žádat? Škodu, resp. ušlý zisk můžete žádat pouze za dobu, kdy jste se řídili opatřeními Ministerstva zdravotnictví nebo jejich částmi, která byla následně prohlášena za nezákonná. Většina podnikatelů bude moci žádat o náhradu škody za období od 12. do 26. 4. 2021. Provozovatelé lanových drah a lyžařských vleků, stravovacích služeb nebo sportovišť, koupališť a wellness až do 3. 5. 2021. Nicméně délka období, za které lze ušlý zisk žádat, bude vždy záležet na individuálním posouzení Vaší činnosti.
Pravděpodobně si většina z Vás položí otázku: „Když do toho půjdu, je jisté, že mi stát ušlý zisk proplatí?“ Jak asi všichni tuší, u soudních sporů, a tuplem u sporů spojených s nouzovým stavem nebo stavem pandemické nouze není jisté vůbec nic. Na jednu stranu se domníváme, že prohlášená nezákonnost opatření jde ve prospěch práv podnikatelů na ušlý zisk, na druhou stranu je možné, že soudy dojdou k závěru, že předmětná opatření nejsou ani nezákonným rozhodnutím ani nesprávným úředním postupem. Věříme ale, že argumenty jsou na stranách podnikatelů.
Pokud nechcete státu prominout ztráty, které jste utrpěli ve svém podnikání následkem nezákonných opatření, kontaktujte nás.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“