Blog

Podmínky cestování na Island v lednu 2021

7. 1. 2021

Island je otevřený. Cestující si mohou vybrat mezi PCR testem a karanténou. Cestující, kteří prodělali COVID jsou za splnění podmínek od hraničních opatření osvobozeni. Test na COVID ani karanténu nemusí po příletu absolvovat děti narozené v roce 2005 a později.


Před odletem jsou cestující povinni vyplnit formulář, který naleznete zde, kde požadují osobní údaje, kontaktní informace, informace o letu, termíny a adresu pobytu na Islandu. Doporučuje se stáhnout si aplikaci Rakning C-19, ve které se dozvíte veškeré oficiální informace ke COVID a cestování a přijde Vám do ní informace o výsledku Vašeho testu.


Po příletu na Island je nutné podstoupit PCR test, který je do konce ledna 2021 zdarma. Testování probíhá na letišti v Keflavíku před vyzvednutím zavazadla a zabere Vám přibližně 15 minut navíc.


Po prvním testování je nutné jet na místo pobytu, které splňuje podmínky pro karanténu. V průběhu karantény není povoleno vycházet ven. Jedinou výjimkou je procházka po okolí nebo přesun k doktorovi. Po 5 dnech od příjezdu je možné podstoupit druhý PCR test, který je také zdarma. V případě, že je i tento druhý test negativní, můžete karanténu opustit. Alternativou ke druhému testu je 14denní karanténa.

Přijíždějící cestující, kteří se již zotavili z infekce, jsou od 10. 12. 2020 osvobozeni od hraničních opatření, pokud mohou osvědčením prokázat předchozí infekci – doložené výsledky z laboratoře v Evropském hospodářském prostoru, tedy i z ČR, nebo od hlavního epidemiologa na Islandu. Pro tyto účely se uznávají tyto testy:
- pozitivní PCR test, který je starší než 14 dnů
- přítomnost protilátek

Osvědčení musí dále splňovat tyto podmínky:
- být v islandštině, dánštině, norštině, švédštině nebo angličtině
-jméno a příjmení (totožné se jménem v cestovním dokladu)
- datum narození
- kdy a kde byl test proveden
- jméno laboratoře, vydavatele certifikátu
- telefonní číslo laboratoře, odpovědného orgánu
- typ a výsledek provedeného testu


Více informací o osvědčeních o předchozí infekci přijímaných na hranicích zde:


https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item43709/Certificates-regarding-previous-COVID-19-infection-that-are-accepted-at-the-border-in-Iceland-from-10-December-2020


Seznam ubytovacích zařízení, která jsou vhodná pro karanténu:


https://www.ferdamalastofa.is/en/about-us/novel-coronavirus-covid-19-general-info/accommodations-that-welcome-guests-in-quarantine


Místa, kde můžete podstoupit druhý test:


https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item42633/COVID-19-Border-Testing


Instrukce pro návštěvníky v karanténě:


https://www.landlaeknir.is/servlet/file/store93/item42645/Instructions%20for%20travellers%20in%20quarantine%2015.08.2020.pdf