Blog
Koronarada 28 - Jaké jsou možnosti příspěvků na nájem pro podnikatele?
Prvním opatřením, kterým hodlá vláda pomoct podnikatelům pomoct, je takzvaný program na podporu nájmů. Na základě tohoto programu by stát podnikatelům-nájemcům zaplatil 50 % nájemného. Pronajímatel by pak platil 30 % z ceny nájmu formou slevy a zbylých 20 % nájemného by platil samotný nájemce.
Podmínkou pro využití tohoto státního příspěvku je proto dohoda nájemce s pronajímatelem na snížení nájemného o 30 %. Součástí žádosti o tento příspěvek pak bude nájemní smlouva včetně dodatku k ní, ve kterém bude zakotven závazek pronajímatele poskytnout výše uvedenou 30procentní slevu z ceny nájmu. Podpora by měla platit od 1. dubna až do 30. června, a to i přesto, že provozovny podnikatelů se otevřou nejpozději 25. května. Vláda nicméně zřejmě správně očekává, že tržby podnikatelů se na předchozí hodnoty budou vracet jen pozvolna.
O tomto příspěvku jednala vláda na své schůzi dne 4. května, v rámci které pověřila ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy, Karla Havlíčka, aby do jednoho týdne program vypracoval. To, jakou bude mít program na podporu nájmů finální podobu, bude tedy známo v průběhu příštího týdne.
Druhé opatření na pomoc podnikatelům, které pro úplnost uvádíme, plyne ze zákona č. 210/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na nájemce prostor sloužících k podnikání, který nabyl účinnosti 24. dubna. Jde o možnost odložení platby nájemného v případech, kdy byl podnikatel-nájemce zasažen omezeními plynoucími z mimořádných opatření vlády. Podmínkou pro tento odklad placení nájemného je tedy opět logicky prokázání znemožnění nebo značné omezení podnikatelské činnosti v důsledku vládních opatření. Typickým příkladem je povinné uzavření provozovny.
Možnost odložení placení nájemného se vztahuje na období od 12. března, kdy byl vládou vyhlášen nouzový stav, do 30. června, přičemž dlužné nájemné je nájemce povinen doplatit do konce letošního roku. Pokud nebude dlužné nájemné do 31.12.2020 uhrazeno, má pronajímatel právo nájem vypovědět s výpovědní dobou 5 dnů.
Ochrana nájemce dle zákona č. 210/2020 Sb. není nicméně bezbřehá a zákon počítá i s případy, kdy by vedla až k neúnosnému zatížení pronajímatele. Z tohoto důvodu bylo v zákonu ponecháno právo pronajímatele požadovat zrušení nájmu v případě, kdy po pronajímateli nelze spravedlivě požadovat, aby omezení ve stanoveném rozsahu snášel. Vzhledem k absenci podrobnější důvodové zprávy k tomuto zákonu můžeme nicméně pouze polemizovat o tom, na jaké situace toto ustanovení přesně míří. Úplný text zákona naleznete zde.
Další články:
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“