Blog
Zápisy do prvních tříd se blíží!
Duben je měsícem zápisů do prvních tříd. Holubová advokáti přináší checklist: Jak na zápisy z pohledu ředitele školy?
1. určení termínu zápisu
Nejprve musí ředitel určit, kdy zápis proběhne. Zákon říká, že to musí být v dubnu, ředitel si může zvolit konkrétní datum (data). Termín zápisu však musí včas a vhodně zveřejnit – na webových stránkách, v místním tisku, nebo na budově školy. Pro tento rok je už nejvyšší čas!
2. zveřejnění informací k průběhu a organizaci zápisu
Před samotným zápisem musí ředitel informovat o dalších věcech. Musí uvést, jak bude zápis probíhat, jaká jsou přijímací kritéria a počet přijímaných žáků. Nejlepší je tyto informace zveřejnit rovnou spolu s termínem zápisu.
Pozor ale na kritéria přijetí. Originalita se trestá a téměř všechna kritéria vyjma těch zákonných (věk a trvalý pobyt ve školském obvodu), jsou považována za diskriminační. Lepší to mají od letoška soukromé školy, ty mají alespoň nějaký manévrovací prostor.
3. zajištění průběhu zápisu
A pak přijde den D. Je třeba zajistit, kdo bude vítat, kdo bude dělat evidenci, kdo bude provádět motivační část zápisu, kdo bude zajišťovat dostatek formulářů, kontrolovat jejich vyplnění, vybírat je. Prostě úkolů je spousta i bez toho, aniž bychom se vůbec zamysleli nad tím, jak má motivační část zápisu vypadat (a jestli bude občerstvení).
4. rozhodnutí o ne/přijetí
Po skončení zápisů přichází fáze vydávání rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí. Jedeme v režii správního řízení, takže rozhodnutí musí nějak vypadat a musí být správně doručeno. Nepřijatí žáci, resp. jejich zákonní zástupci musí mít ještě možnost seznámit se se spisem před vydáním rozhodnutí. Nezapomeňte, že rozhodnutí o nepřijetí musí být odůvodněno.
5. řešení nepředvídatelných situací
Když vše půjde dobře, tak doručením rozhodnutí máte do září hotovo. Někdy se však přijímání protáhne, například pokud rodiče podají odvolání proti nepřijetí, z nejrůznějších důvodů nepodají přihlášku, nebo když se rodiče nemohou dohodnout do které školy dítě půjde. Pak můžete mít hotovo třeba až o prázdninách.
Vznikla Vám v souvislosti s přípravou zápisu nebo v souvislosti s rozhodováním o přijetí nebo nepřijetí žáka ke studiu právní otázka, kterou neumíte vyřešit? Kontaktujte nás.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“