Blog
Restaurace a provozovatelé obchodů pro turisty nemají na nájem. Pomůže jim rozhodčí soud?
Prvním logickým krokem k řešení situace je jednání s pronajímatelem. Pronajímatelé jsou v mnoha případech ochotni domluvit se na změně podmínek nájemní smlouvy a výše nájemného, ale to neplatí vždy. Pomoci tak může formální výzva k jednání, která se opírá o podstatnou změnu okolností. Co má být ale výsledkem takového jednání?
Na novou výši nájemného mohou mít strany různé pohledy a nikdo neumí odhadnout kdy a v jaké míře dojde k oživení cestovního ruchu. Pokud se pronajímatel a nájemce na změně, která by přiměřeně odrážela změnu poměrů, nedohodnou, je možné obrátit se na soud, který rozhodne, jaká úprava nájemní smlouvy je spravedlivá. Lze ale očekávat, že soudy budou v následujících měsících poměrně zahlcené a pomoc soudu nemusí být dostatečně rychlá.
Proto lze pronajímateli a nájemci doporučit sjednat rozhodčí smlouvu, na základě které pak jedna ze stran může podat návrh na určení nové výše nájemného a případně dalších podmínek k rozhodčímu soudu.
Rozhodovácí sporů rozhodčím soudem v rozhodčím řízení je alternativou oproti rozhodování u obecného soudu. Rozhodčí řízení je běžné zejména v mezinárodním obchodě, ale lze jej využít i pro spory v rámci České republiky. Výhodou rozhodčího řízení je zejména rychlost. Proti rozhodčímu nálezu totiž není možné se odvolat, což řešení výrazně urychlí. Další výhodou je to, že strany mohou ovlivnit složení rozhodců, což v případě soudního řešení nejde. Buď se dohodnou, že spor bude rozhodovat jeden rozhodce, anebo mají možnost jmenovat rozhodce 3. V takovém případě každá ze stran jmenuje jednoho rozhodce a tito rozhodci se pak dohodnou na předsedovi.
Rozhodčí soud při Hospodářské a agrární komoře České republiky aktuálně přišel s nabídkou speciálního sazebníku pro rozhodování sporů z nájemních smluv. Spory ohledně výše nájemného je možno rozhodovat rychle, finančně dostupně a dokonce i on-line. To nebrání využití telekonference nebo využití videopřenosů. Přitom jde o řešení odborné a spravedlivé.
Speciální sazebník najdete na stránkách rozhodčího soudu.
Seznam rozhodců je zde.
S formulací rozhodčí smlouvy, doporučením na konkrétní rozhodce, stejně jako s vlastním návrhem je vhodné se obrátit na advokáty. Zastupujeme nájemce i pronajímatele v celém procesu jednání o změně smlouvy.
Další články:
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“