Blog
Německý ústavní soud rozhodl ve věci zákazu shromažďování
Správní orgán nesprávně předpokládal, že nařízení vlády Hesenska o boji proti koronaviru ze dne 14. března 2020 obsahovalo obecný zákaz shromažďování více než dvou osob, které nepatřily do stejné domácnosti, a porušil tak svobodu shromažďování, která je také v Německu jedním ze základních práv.
Stěžovatel ohlásil několik shromáždění pod heslem „Posílení zdraví namísto oslabení základních práv – ochrana před viry, nikoli proti lidem“. Shromáždění byla plánována v termínech 14., 15., 16. a 17. dubna 2020, od 14:00 do 18:00, přičemž stěžovatel očekával přibližně 30 účastníků. V Gießenu na Berliner Platz bylo naplánováno dvouhodinové zahajovací shromáždění a následný průvod několika ulicemi. Vzhledem k šíření epidemie koronaviru byli účastníci shromáždění stěžovatelem informováni i o bezpečnostních opatřeních, která musela být v průběhu shromáždění dodržována. Účastníci shromáždění se v souladu s těmito opatřeními měli při shromážděních zdržovat pouze na vyznačených pozicích a při následných průvodech městem dodržovat minimální vzájemné vzdálenosti.
Správní orgán nařídil zákaz shromáždění na základě § 15 odst. 1 německého zákona o shromažďování. Při shromážděních je podle něj bezprostředně ohrožena veřejná bezpečnost a veřejný pořádek. Shromáždění by dle správního orgánu také porušila ustanovení § 1 odst. 1 nařízení vlády státu Hesensko o boji proti koronaviru. Stěžovatel vznesl námitku. Jeho žádost u správního soudu byla neúspěšná, stejně jako u odvolacího orgánu, na který se obrátil stěžovatel následně.
Podle § 32 odst. 1 zákona o Spolkovém ústavním soudu může Spolkový ústavní soud prozatímně vyřešit situaci v případě sporu, pokud je to naléhavě nutné k odvrácení závažné újmy, k předcházení hrozícímu násilí nebo z jiného, pro veřejný zájem, důležitého důvodu.
Zákaz shromáždění zjevně porušuje základní právo stěžovatele podle čl. 8 německé ústavy. Článek 8 odst. 1 ústavy zaručuje všem Němcům právo shromažďovat se pokojně, bez zbraní a bez registrace či povolení. Podle čl. 8 odst. 2 ústavy může být toto právo na venkovní shromáždění omezeno pouze zákonem nebo na základě zákona. V každém případě nařízení vlády Hesenska o boji proti koronaviru neobsahuje obecný zákaz venkovních shromáždění více než dvou lidí, kteří nepatří do stejné domácnosti. Naproti tomu správní orgán předpokládal, že vláda Hesenska v rámci svého nařízení „chtěla také úmyslně zabránit veřejným shromážděním podle zákona o shromažďování“ a na základě tohoto výkladu správní orgán aplikoval obecný zákaz shromažďování více než dvou osob, které nepatří do téže domácnosti i na předmětná shromáždění.
Spolkový ústavní soud ve svém rozhodnutí konstatuje, že rozhodnutí správního orgánu v původním řízení neodpovídá ústavním požadavkům stanoveným v čl. 8 odst. 1 ústavy, protože správní orgán nerozhodl o slučitelnosti shromáždění s čl. 1 nařízení vlády Hesenska o boji proti koronaviru s náležitým ohledem na konkrétní okolnosti jednotlivého případu. Jelikož správní orgán ke konkrétním okolnostem tohoto případu dostatečně nepřihlédl, byl jeho postup shledán protiústavním.
Tisková zpráva a odkaz na rozhodnutí je zde.
Také český ústavní soud bude projednávat několik stížností ohledně zásahu do základních práv v souvislosti s nouzovým stavem, ale žádná zatím není rozhodnuta. Přehled je možné nalézt zde.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“