Blog
Uspěli jsme ve sporu s VZP o mimořádnou úhradu LP Besremi
Ve sporu s VZP jsme zastupovali klienta, který žádal o mimořádnou úhradu léčby svého onkologického onemocnění dle § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Klient podal celkem tři žádosti o mimořádnou úhradu. Všechny žádosti byly pojišťovnou zamítnuty. Proti poslednímu rozhodnutí jsme podali odvolání. I to bylo zamítnuto. Podali jsme proto žalobu proti rozhodnutí pojišťovny s tím, že rozhodnutí je nezákonné. Nezákonnost jsme spatřovali v tom, že VZP nesprávně vyložila splnění podmínek pro mimořádnou úhradu – podmínku jedinečnosti léčby léčivým přípravkem Besremi a podmínku výjimečnosti případu klienta.
Případ byl zajímavý skutkově i právně, přičemž jsme uspěli v obou rovinách. Při posouzení jedinečnosti léčby léčivým přípravkem Besremi soud v konkrétním případě přihlédl k tomu, že pacient je středního věku, indikovaná léčba umožňuje dosáhnout stavu blízkému uzdravení, a pojišťovnou udávané alternativy jsou určeny pro starší pacienty, jsou karcinogenní nebo nejsou dlouhodobě dostupné.
Ústředním tématem sporu byla právní otázka vztahu on-label a off-label indikace léčivého přípravuku. VZP argumentovala, že v případě klienta není splněna podmínka jedinečnosti léčby léčivým přípravkem Besremi, neboť existuje léčivý přípravek Pegasys, který je dokonce hrazen ze systému veřejného zdravotního pojištění. Zásadní právní rozdíl mezi těmito léčivými přípravky spočíval v tom, že Besremi je dle souhrnu údajů o přípravku indikován specificky k léčbě onkologického onemocnění klienta. Pegasys naproti tomu k léčbě tohoto onemocnění indikován není. Jinými slovy, Besremi je v tomto případě léčbou on-label, kdežto Pegasys je léčbou off-label. Zajímavostí je, že byť je pro léčbu onemocnění klienta on-label léčbou léčba Besremi, úhrada ze systému veřejného zdravotního pojištění byla stanovena off-label léčbě Pegasysem. Pacient, který potřebuje léčbu Besremi, tak nemá jinou možnost, než žádat pojišťovnu o mimořádnou úhradu léčby dle § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zákon o léčivech přitom stanoví, že pokud je pro léčbu pacienta dostupná on-label léčba, lékař nesmí použít léčbu off-label, byť by tato byla hrazena.
Soud zcela jednoznačně uvedl, že je třeba vycházet z požadavku přednostního využití on-label léčby, a to i v případě, kdy je off-label léčba na rozdíl od on-label léčby hrazena. Jiný výklad by totiž nutil ošetřující lékaře k postupu, který je v rozporu se zákonem o léčivech, a navíc vystavuje lékaře odpovědnosti za vzniklou škodu.
K našim úspěchům při zastupování klientů žádajících o mimořádnou úhradu si můžete přečíst také další články. Pro účely konzultace Vašeho případu mimořádné úhrady nás neváhejte kontaktovat.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“