Blog
Pro koho je nový kompenzační bonus?
Na konci února vstoupil v účinnosti zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021. Od února 2021 tak mohou OSVČ, společníci malých s.r.o. a někteří dohodáři požádat o kompenzační bonus v novém režimu. Nárok mohou mít i ti, kteří podle starého zákona neměli, a naopak mohou ostrouhat ti, kteří starý kompenzační bonus obdrželi.
Nový kompenzační bonus je postaven na poklesu příjmů za určité období. Nově tak podnikatelé nemusí prokazovat, že spadají do činností přímo zakázaných nebo omezených krizovými opatřeními, nebo že jsou na tyto činnosti napojeni. Do budoucna by tak nemělo docházet k situacím, že pracovníci finančních úřadů oznámí podnikatelům, že jejich činnost nebyla zakázána, že pouze jejich zákazníci nemohli služby čerpat jako se to stalo u některých průvodců, cestovních agentur a cestovních kanceláři. Toto jako advokáti vítáme. Ve vztahu ke starému kompenzačnímu bonusu totiž skutečně mnohdy nezbývá než se proti názoru finančního úřadu bránit žalobou.
Podnikatelé musí nově prokázat pokles příjmů, a to o více než 50% vůči srovnávacímu období. Srovnávací období si podnikatel může vybrat a měl by tak učinit po pečlivém uvážení, aby mu rozdíl v příjmech vyšel skutečně minimálně o 50% nižší. Potěšující je zvýšení kompenzačního bonusu z 500 Kč na 1.000 Kč denně. Kompenzační bonus za únor 2021 mohou podnikatelé obdržet i v případě, že za stejné období požádali o starý kompenzační bonus.
Spousta chyb z minulého kompenzačního bonusu však zůstává. Kompenzační bonus stále nelze čerpat souběžně s jinými programy vyjma Antiviru. OSVČ, kteří by chtěli čerpat i v jiných programech jako například v připravovaném Covid – nepokryté náklady, budou mít smůlu. Oproti tomu společnosti s ručením omezeným nikoliv. Ty totiž nejsou příjemcem kompenzačního bonusu, těmi jsou jejich společníci. Sróčka tak nárok na čerpání v jiných programech mít budou.
Jelikož nový kompenzační bonus přináší mnoho otázek, připravili jsme pro Asociace cestovních kanceláří České republiky základní přehled podmínek čerpání. V současnosti pracujeme na zodpovězení dotazů členů asociace. Rádi poradíme i Vám.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“