Blog
Přináší nový občanský zákoník povinnost sjednotit stavbu a pozemek do rukou jednoho vlastníka?
V roce 1951 došlo v českém právu ke zcela zásadnímu účelovému narušení právního postavení stavby a na ní stojícího pozemku. Byla zrušena jedna ze základních zásad římského práva, a to pravidlo „superficies solo cedit“, které stanoví, že povrch ustupuje půdě a stavba je pouhou součástí pozemku. Jedná se o na první pohled poměrně banální poučku, následky jejího popření jsou ovšem zásadní.
Podle v současné době platného občanského zákoníku jsou nemovitostmi pozemky a dále stavby spojené se zemí pevným základem. Stavba není součástí pozemku. Je tedy zcela běžným stavem, kdy vlastník pozemku je osoba odlišná od vlastníka stavby.
Tento stav se ovšem od 1. 1. 2014, s příchodem Nového občanského zákoníku zásadně změní a právní řád se vrátí k úpravě, která je běžná ve všech evropských právních systémech. Vracíme se k úpravě platné před rokem 1951. Český právní řád se tímto opět vrací k úpravě, kterou obsahoval i Československý obecný zákoník občanský z roku 1811.
Součástí pozemku pak bude prostor nad povrchem i pod povrchem (s výjimkou staveb se samostatným účelovým určením, jako např. vinný sklípek ) mimo staveb dočasných. Povrch bude tedy opět následovat půdu, stavba se opět stane součástí pozemku.
Otázkou samozřejmě je, jak se bude řešit stav, kdy je pozemek a nemovitost v rukou rozdílných vlastníků. Pro zodpovězení této otázky je nutné nahlédnout do tzv. přechodných ustanovení Nového občanského zákoníku, která přechodně upravují vztahy v souvislosti s přechodem od staré k nové právní úpravě. Nový občanský zákoník řeší situaci nesouladu mezi vlastníkem stavby a pozemku tak, že stavba spojená se zemí pevným základem, která zatím není součástí pozemku, na němž stojí, a která je s příchodem nové právní úpravy ve vlastnictví jiné osoby než vlastníka pozemku, se nestává součástí pozemku, a je tedy i nadále samostatnou věcí.
Cílem nové právní úpravy je tedy dosáhnout sjednocení vlastnictví pozemku v rukou jednoho vlastníka, ovšem děje se tak nenásilnou cestou, nikdo není k tomuto sjednocení nucen. Ke sjednocování bude tedy docházet tak, že v okamžiku, kdy dojde k tomu, že vlastníkem pozemku a stavby se stane jedna osoba, stane se tato stavba zároveň součástí pozemku, na němž se nachází. Od okamžiku, kdy se stavba stane součástí pozemku, nebude již možné ji od pozemku opětovně oddělit.
Je zde snaha dosáhnout sjednocujícího stavu co nejrychleji. Proto zákon dále stanoví, že vlastník pozemku, na němž se stavba, která ještě není součástí pozemku nachází, má ke stavbě předkupní právo a vlastník stavby má předkupní právo k pozemku. To znamená, že pokud by mělo dojít k prodeji stavby nebo pozemku, musí prodejce stavbu nebo pozemek nabídnout nejprve vlastníkovi stavby či pozemku.
Z uvedeného tedy vyplývá, že panika ohledně nuceného odkupu pozemků pod nemovitostmi zcela jistě není na místě. Sjednocování vlastnictví stavby a pozemku v rukou jednoho vlastníka bude probíhat zcela přirozeně v případě, kdy nastane situace, že k takovému sjednocení z vůle vlastníků dojde.
Specifická je situace v případě rozdílných vlastníků u bytových domů a pozemků pod nimi, kdy došlo k uzavření smlouvy o nájmu pozemku pod budovou, a to na několik desítek let, obvykle 99 let. Tyto nájmy byly s obcemi či městskými částmi sjednány obvykle za velmi výhodných podmínek, zejména za velmi nízké nájemné. Takto výhodné ovšem nemusí být po celou dobu trvání nájmu, vše záleží na obsahu uzavřené smlouvy.
Vlastníkům bytových domů, které stojí na cizím pozemku, je tedy vhodné poradit, aby nájemní smlouvy, které mají s vlastníky pozemků pod domem, nechali prověřit odborníkem za účelem získání jistoty ohledně své pozice a obsahu smlouvy. I při uzavření nové nájemní smlouvy s novým vlastníkem pozemku je vhodné návrh smlouvy zkonzultovat s odborníkem, aby nedošlo k tomu, že taková smlouva bude pro vlastníka domu nevýhodná.
Při koupi pozemku pod stavbou je zase nutné počítat s tím, že prodávající, i když se jedná o městskou část, která doposud sdílela s vlastníkem stavby obvykle stejné zájmy, je v pozici protistrany, která hájí protichůdné zájmy. Nelze tedy automaticky počítat s tím, že by takový vlastník pozemku předložil smlouvu, která bude pro vlastníka stavby výhodná.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“