Blog
Plná moc pro lékaře indikující mimořádnou úhradu léčby podle § 16
Od začátku roku 2022 je účinná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění týkající se i mimořádných úhrad dle § 16. V té souvislosti začaly pojišťovny vyžadovat od ošetřujících lékařů, kteří často za pacienty žádost podávají, plnou moc. Proč to tak je? Vysvětlení najdete v tomto článku spolu se vzorem plné moci.
Připomeňme, že podle § 16 se postupuje ve výjimečných případech, kdy léčba pacienta není hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění a je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pacienta.
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zakotvila postup, kdy žádost o mimořádnou úhradu můžu podat poskytovatel zdravotních služeb nebo pacient. Když je žádosti vyhověno, žádný problém nenastává. Ovšem, pokud žádosti není vyhověno, vydá o tom zdravotní pojišťovna správní rozhodnutí. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání do 15 dnů postupem, na který se použije správní řád. A tady nastává problém. Účastníkem správního řízení totiž již není poskytovatel zdravotních služeb, ale jen pacient. Jestli chce tedy ošetřující pan doktor nadále v řízení za pacienta jednat, a zejména pak jeho jménem podat včas odůvodněné odvolání, musí být on sám nebo poskytovatel zdravotních služeb, v jehož rámci působí, k tomu náležitě zmocněn. Odtud požadavek zdravotní pojišťovny na doložení plné moci.
Zatímco pro nás advokáty je vytvoření plné moci běžná věc, a právě na jejím základě i my zastupujeme pacienty při podání žádosti o mimořádnou úhradu nebo při řešení odvolání, lékaři si při její tvorbě nemusí být jisti v kramflecích. Proto jsme pro potřeby lékařů vytvořili vzor plné moci a dáváme jej volně k dispozi. Ostatně, s lékaři při řešení každého případu § 16 úzce spolupracujeme, a proto jim chceme s administrativou pomoci, aby se mohli věnovat své práci.
Vzor počítá se dvěma variantami zmocněnce. Podle toho, jak to ošetřujícímu lékaři vyhovuje, může být za zmocněnce označen buď ošetřující lékař jako fyzická osoba, nebo poskytovatel zdravotních služeb, v jehož rámci působí. Zmocněncem podle správního rádu může být i právnická osoba.
Ať už bude jako zmocněnec určen ošetřující lékař nebo poskytovatel, je dobré vědět, že jednáním zmocněnce vzniknou práva a povinnosti přímo pacientovi, doručováno bude jen zmocněnci a ve věci lze mít jen jednoho zmocněnce.
Potřeba doložit plnou moc by v praxi pro lékaře měla vzniknout teprve v souvislosti s podáním odvolání, protože žádost samotnou může podat i poskytovatel. Bohužel, lhůta 15 dnů se v praxi často ukazuje jako velmi krátká a lékaři se ne vždy podaří v této době s pacientem zkontaktovat. Proto může být užitečné vybavit lékaře nebo poskytovatele plnou mocí dopředu, aby ji v případě zamítavého správního rozhodnutí mohli rychle použít.
Nejste si přesto jisti jak s požadavkem zdravotní pojišťovny naložit? Řešíte komplikovaný spor o mimořádnou úhradu? Kontaktujte nás.
PM_§16_KD.docx
Další články:
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“