Blog

Nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích

Základní přehled vybraných změn právního řádu

Novým občanským zákoníkem není rušen pouze stávající občanský zákoník, ale celkem 238 právních předpisů nebo jejich částí, a to především:
- obchodní zákoník,
- zákon o cenných papírech,
- zákon o pojistné smlouvě,
- zákon o vlastnictví bytů,
- zákon o nájmu a podnájmu nebytových prostor,
- zákon o rodině.

Obchodní společnosti se budou nově řídit zákonem o obchodních korporacích. Novinkou je také zákon o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob, který upravuje nejen otázky obchodního rejstříku. Do oblasti nakládání s nemovitostmi přinese od 1. ledna 2014 změny nový katastrální zákon.

Úpravy společenské smlouvy

Ustanovení společenské smlouvy obchodní společnosti, nově obchodní korporace, která budou odporovat vybraným ustanovením nového zákona o obchodních korporacích, nebudou od 1. 1. 2014 účinkovat. V souvislosti s tím mají obchodní korporace povinnost odstranit ve svých zakladatelských dokumentech rozpory s novým zákonem o obchodních korporacích nejpozději do 1. července 2014, jinak jim hrozí až zrušení a likvidace nařízená soudem.

Existující obchodní společnosti se nepodřídí režimu, který zavádí zákon o obchodních korporacích, automaticky. V případě nečinnosti pro ně bude od 1. ledna 2014 platit zvláštní mix ustanovení nynějšího obchodního zákoníku a nového zákona o obchodních korporacích. Této situaci se lze vyhnout zanesením speciálního prohlášení do společenské smlouvy, které zajistí, že se obchodní korporace zcela podřídí zákonu o obchodních korporacích. Změna bude účinná od okamžiku zápisu do obchodního rejstříku.

Odměny jednatelů

Zákon o obchodních korporacích nově upravuje také záležitosti smlouvy o výkonu funkce, kterou s obchodní korporací uzavírá člen jejího orgánu, zpravidla jednatel. Ta musí zahrnout všechny odměny: namátkou tantiémy, mzdu, odměnu z mandátní smlouvy, odvody na pojištění.

Uzavření smlouvy o výkonu funkce se členem orgánu obchodní korporace nadále není ze zákona povinné. Zásadní novinkou však je, že pokud smlouva o výkonu funkce uzavřena není, je výkon funkce člena orgánu bezplatný. Po 1. červenci 2014 nebudou mít nárok na odměnu ani ti členové orgánu, kteří sice smlouvu o výkonu funkce s korporací uzavřenou mít budou, ale její ustanovení budou nové právní úpravě odporovat. Jednatel nebude nadále moci rozhodnout o vlastní odměně bez souhlasu valné hromady, jelikož smlouva o výkonu funkce bude muset být valnou hromadou schválena.

Novinkou je také povinnost členů orgánu obchodní korporace jednat s péčí řádného hospodáře a zavedení pravidla podnikatelského úsudku. V případě porušení těchto pravidel pak zákon stanoví zásadní sankce, jako je povinnost člena orgánu vydat obchodní korporaci prospěch, jenž z ní získal. V některých případech soud může dokonce stanovit i to, že člen orgánu osobně ručí za závazky obchodní korporace nebo mu zakázat fungovat jako statutární orgán jakékoli obchodní korporace, a to až na dobu tří let.

Obchodní smlouvy

Občanský zákoník nově obsahuje i úpravu všech obchodních smluv, které mezi sebou uzavírají podnikatelé. Bude tedy nutno zcela revidovat veškeré dosud užívané obchodní smlouvy, ať už kupní, o dílo, mandátní či nájemní a taktéž obchodní podmínky tak, aby byly v souladu s novou právní úpravou. Mandátní smlouvy kupříkladu přestávají jako samostatný smluvní typ existovat zcela.

Jasper Brinkman

Rád bych ocenil velké úsilí, které kancelář vynaložila, aby za mimořádně obtížných okolností úspěšně hájila naše práva a získala odškodnění v případu požáru hotelu v Praze.

Stewards, paní Eva

'Nikdo pro mě zatím tolik neudělal.' Paní Evě jsme pomohli získat odškodnění za poškozené zdraví po dopravní nehodě v zahraničí.

CK Livingstone

Opětovně děkuji za cenné rady. Lépe se mi dýchá, když vím, na koho se obrátit.
Jitka Popelková, jednatelka

Kontaktní formulář