Blog
Nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích
Novým občanským zákoníkem není rušen pouze stávající občanský zákoník, ale celkem 238 právních předpisů nebo jejich částí, a to především:
- obchodní zákoník,
- zákon o cenných papírech,
- zákon o pojistné smlouvě,
- zákon o vlastnictví bytů,
- zákon o nájmu a podnájmu nebytových prostor,
- zákon o rodině.
Obchodní společnosti se budou nově řídit zákonem o obchodních korporacích. Novinkou je také zákon o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob, který upravuje nejen otázky obchodního rejstříku. Do oblasti nakládání s nemovitostmi přinese od 1. ledna 2014 změny nový katastrální zákon.
Úpravy společenské smlouvy
Ustanovení společenské smlouvy obchodní společnosti, nově obchodní korporace, která budou odporovat vybraným ustanovením nového zákona o obchodních korporacích, nebudou od 1. 1. 2014 účinkovat. V souvislosti s tím mají obchodní korporace povinnost odstranit ve svých zakladatelských dokumentech rozpory s novým zákonem o obchodních korporacích nejpozději do 1. července 2014, jinak jim hrozí až zrušení a likvidace nařízená soudem.
Existující obchodní společnosti se nepodřídí režimu, který zavádí zákon o obchodních korporacích, automaticky. V případě nečinnosti pro ně bude od 1. ledna 2014 platit zvláštní mix ustanovení nynějšího obchodního zákoníku a nového zákona o obchodních korporacích. Této situaci se lze vyhnout zanesením speciálního prohlášení do společenské smlouvy, které zajistí, že se obchodní korporace zcela podřídí zákonu o obchodních korporacích. Změna bude účinná od okamžiku zápisu do obchodního rejstříku.
Odměny jednatelů
Zákon o obchodních korporacích nově upravuje také záležitosti smlouvy o výkonu funkce, kterou s obchodní korporací uzavírá člen jejího orgánu, zpravidla jednatel. Ta musí zahrnout všechny odměny: namátkou tantiémy, mzdu, odměnu z mandátní smlouvy, odvody na pojištění.
Uzavření smlouvy o výkonu funkce se členem orgánu obchodní korporace nadále není ze zákona povinné. Zásadní novinkou však je, že pokud smlouva o výkonu funkce uzavřena není, je výkon funkce člena orgánu bezplatný. Po 1. červenci 2014 nebudou mít nárok na odměnu ani ti členové orgánu, kteří sice smlouvu o výkonu funkce s korporací uzavřenou mít budou, ale její ustanovení budou nové právní úpravě odporovat. Jednatel nebude nadále moci rozhodnout o vlastní odměně bez souhlasu valné hromady, jelikož smlouva o výkonu funkce bude muset být valnou hromadou schválena.
Novinkou je také povinnost členů orgánu obchodní korporace jednat s péčí řádného hospodáře a zavedení pravidla podnikatelského úsudku. V případě porušení těchto pravidel pak zákon stanoví zásadní sankce, jako je povinnost člena orgánu vydat obchodní korporaci prospěch, jenž z ní získal. V některých případech soud může dokonce stanovit i to, že člen orgánu osobně ručí za závazky obchodní korporace nebo mu zakázat fungovat jako statutární orgán jakékoli obchodní korporace, a to až na dobu tří let.
Obchodní smlouvy
Občanský zákoník nově obsahuje i úpravu všech obchodních smluv, které mezi sebou uzavírají podnikatelé. Bude tedy nutno zcela revidovat veškeré dosud užívané obchodní smlouvy, ať už kupní, o dílo, mandátní či nájemní a taktéž obchodní podmínky tak, aby byly v souladu s novou právní úpravou. Mandátní smlouvy kupříkladu přestávají jako samostatný smluvní typ existovat zcela.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“