Blog
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních a přítomnost jiné osoby od 11. 1. 2021
Stávající krizové opatření vlády na rozdíl od předešlých krizových opatření nezakazuje návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče. Stanovuje pouze bližší podmínky pro realizaci tohoto práva.
Ve zdravotnických zařízeních akutní lůžkové péče lze návštěvu u pacienta umožnit za předpokladu, že osoba navštěvující pacienta po dobu návštěvy používá osobní ochranné pomůcky dýchacích cest, a to minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu, návštěva trvá nejvýše 30 minut a návštěvy se v jeden čas účastní nejvýše dvě osoby.
Ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé a následné lůžkové péče lze návštěvu pacienta umožnit v případě, že se osoba navštěvující pacienta buď podrobí antigennímu testu a výsledek testu bude negativní, nebo doloží doklad o absolvování tohoto testu nejpozději 48 hodin před návštěvou pacienta s negativním výsledkem. Negativní výsledek testu může být nahrazen dokladem o prodělání onemocnění COVID-19 v době do 90 dnů před návštěvou. V průběhu návštěvy pak osoba navštěvující pacienta musí používat respirátor.
Pokud poskytovatel zdravotních služeb zakazuje návštěvy zcela, je jeho postup v rozporu s právem, neboť současně se stávajícím krizovým opatřením platí zákonný režim práva na přijímání návštěv zakotvený v § 28 odst. 3 písm. i) zákona o zdravotních službách.
Zároveň je třeba upozornit, že od práva pacienta přijímat návštěvy musí být odlišeno právo pacienta na přítomnost jiné osoby při poskytování zdravotních služeb. Toto právo není, s výjimkou přítomnost jiné osoby u porodu, vůbec dotčeno. Pro realizaci tohoto práva tedy platí zákonný režim vyplývající z § 28 odst. 3 písm. e) zákona o zdravotních službách. Právem nezletilého pacienta na přítomnost zákonného zástupce zákon o zdravotních službách myslí právo na přítomnost matky i otce, kteří oba společně jsou zákonným zástupcem pacienta."
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“