Blog

Koronarada 23 - Úpadek: Jak postupovat, kdy podávat insolvenční návrh a co je

Dle současného znění insolvenčního zákona platí, že statutární orgán dlužníka je povinen podat insolvenční návrh, zjistí-li, že se nachází v úpadku buď ve formě platební neschopnosti nebo předlužení.

Platební neschopnost je stav, kdy dlužník eviduje více jak dva věřitele se závazky po splatnosti více jak 30 dnů a tyto závazky není schopen hradit (např. v důsledku výpadku cash flow společnost přestane hradit podstatnou část svých závazků). Předlužení je stav, kdy společnost má více věřitelů a tržní hodnota majetku společnosti je nižší než účetní hodnota všech závazků společnosti (splatných i nesplatných) a tato situace nemůže být do budoucna zvrácena s přihlédnutím k dalšímu očekávanému provozu závodu.

Nastane-li výše uvedená situace, insolvenční zákon stíhá opožděné podání insolvenčního návrhu v případě platební neschopnosti, nebo předlužení osobní odpovědností jednatelů, členů představenstva a dalších manažerů dlužníka, kteří znají ekonomický stav firmy. Ekonomickou situaci firmy ale znají i společníci obchodních společností. Schvalují účetní závěrku a mají přístup k podkladům a informacím, z nichž zjistí předlužení společnosti. Také oni mohou nést osobní odpovědnost, pokud svým vlivem přispějí k insolvenci společnosti anebo maří včasné podání insolvenčního návrhu.

S výše uvedeným souvisí i současná úprava zákona o obchodních korporacích, z níž plyne pro členy nebo bývalé členy statuárního orgánu riziko, že soud na návrh insolvenčního správce či věřitele může rozhodnout, že tyto osoby ručí za veškeré závazky společnosti, a to z důvodu porušení péče řádného hospodáře podat insolvenční návrh včas.

Za současného stavu tak lze doporučit statutárnímu orgánu (či jiným odpovědným osobám) podat neprodleně insolvenční návrh, jakmile zjistí, že společnost je předlužena (její pasiva převyšují aktiva společnosti), či se nachází v úpadku (tj. má více jak 2 věřitele, závazky po splatnosti více jak 30 dní a současně není schopna své závazky plnit), aby mohlo dojít k limitaci rizik jejich osobní odpovědnosti za nesplnění zákonem uložených povinností.

Výše uvedené se však může zcela zásadně změnit. V souvislosti s koronavirovou krizí byl připraven návrh zákona (tzv. „Lex Covid“), který zmírňuje dopady epidemie koronaviru mimo jiné i právě v oblasti insolvencí. Návrh zákona je projednáván ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze. Dne 9. 4. 2020 byl návrh schválen Poslaneckou sněmovnou a postoupen Senátu. Senát bude návrh projednávat na 20. schůzi, která začíná zítra 16. 4. 2020 v 9 hodin.

Znění návrhu tak v současné době není finální. Návrh schválený sněmovnou nicméně ve vztahu k isolvencím zavádí celou řadu zvláštních opatření. Při splnění daných podmínek je na základě těchto opatření dlužník dočasně zbaven své povinnosti podat insolvenční návrh, nebude se přihlížet k insolvenčním návrhům podaných věřiteli, zmírňují se podmínky u oddlužení, u reorganizace bude možné požádat o dočasné přerušení plnění reorganizačního plánu a bude možné požádat o vyhlášení mimořádného moratoria, které podnikatele v dočasných obtížích v důsledku mimořádných opatření při epidemii ochrání před věřiteli.

V případě, že máte obavy o budoucnost Vašeho podnikání v důsledku aktuální situace COVID-19, ozvěte se co nejdříve naší kanceláři. Jsme připraveni hospodářskou situaci Vaší společnosti odborně posoudit a navrhnout vhodná opatření.

Jasper Brinkman

Rád bych ocenil velké úsilí, které kancelář vynaložila, aby za mimořádně obtížných okolností úspěšně hájila naše práva a získala odškodnění v případu požáru hotelu v Praze.

Stewards, paní Eva

'Nikdo pro mě zatím tolik neudělal.' Paní Evě jsme pomohli získat odškodnění za poškozené zdraví po dopravní nehodě v zahraničí.

CK Livingstone

Opětovně děkuji za cenné rady. Lépe se mi dýchá, když vím, na koho se obrátit.
Jitka Popelková, jednatelka

Kontaktní formulář