Blog
Koronarada 22 - Nová oznamovací povinnost pro zprostředkovatele služeb cestovního ruchu
Ve všem tom pandemickém zmatku a debatě o voucherech by cestovním agenturám a cestovním kancelářím neměla uniknout novela zákona č. 159/1999 Sb., která ukládá všem zprostředkovatelům cestovních služeb povinnost oznámit na výzvu živnostenskému úřadu, počet, cenu a pro koho online zprostředkovala uzavření smluv.
Motivací k sepsání návrhu byla zřejmě evidence ubytování uskutečňovaného v rámci tzv. sdílené ekonomiky jako je Airbnb. Návrh je ale psán obecně, a proto dopadá také například na zprostředkování dopravy, nájmu motorových vozidel nebo služeb průvodce.
Nová povinnost dopadne na každého, kdo zprostředkuje přes internet uzavření smlouvy o službě cestovního ruchu. Zprostředkovatel nemá povinnost hlásit živnostenskému úřadu automaticky každé uskutečněné zprostředkování, naopak informace poskytuje pouze na vyžádání živnostenského úřadu.
A co může živnostenský úřad chtít?
- počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu za období uvedené ve výzvě,
- celkovou cenu za služby cestovního ruchu za období uvedené ve výzvě,
- adresu místa, na které jsou služby cestovního ruchu poskytovány,
- označení poskytovatele služby, se kterým zákazníkovi zprostředkoval uzavření smlouvy související s poskytováním služeb cestovního ruchu, a to bez ohledu na to, zda se jedná podnikající nebo nepodnikající fyzickou osobu nebo o právnickou osobu.
Zákon hovoří o zprostředkování služby prostřednictvím komunikace na dálku. Tím se rozumí nejen online zprostředkování zakončené platbou kartou na zprostředkovatelské platformě, ale také zprostředkování na základě komunikace emailem. K naplnění zákonných předpokladů stačí zprostředkování „kontaktu“, nemusí ani dojít ke zprostředkování uzavření smlouvy samotné.
Jestliže zprostředkovatel výzvu obdrží, je povinen živnostenskému úřadu sdělit požadované informace do 30 dnů od doručení výzvu.
Obecní úřady mají nově také právo předávat uvedené informace jinému orgánu veřejné správy. Lze si představit, že to v praxi bude především Česká obchodní inspekce nebo Finanční úřad.
Ten, kdo údaje ve lhůtě nesdělí, riskuje pokutu až do 1.000.000 Kč. Sankcí může být také zveřejnění rozhodnutí o přestupku.
Návrh uvedené novely zákona 159/1999 Sb. byl schválen Poslaneckou sněmovnou, ve čtvrtek 16. 4. o něm bude hlasovat Senát. Novela bude účinná okamžikem vyhlášení ve Sbírce zákonů, což lze očekávat na začátku května.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“