Blog
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční akci s horským průvodcem, horským vůdcem, instruktorem nebo cestovní kanceláří, přebírá tento profesionál za naši bezpečnost odpovědnost – a to i právně. Naproti tomu při soukromých akcích, které si organizujeme sami nebo s přáteli, neseme odpovědnost zpravidla sami.
V médiích se často setkáváme se zprávami o nehodách českých turistů a sportovců na horách – ať už jde o turisty, horolezce, lyžaře nebo skialpinisty. Obvykle se jedná o případy, kdy si lidé organizovali akce sami. V těchto situacích je odpovědnost za následky převážně na nich, neboť dobrovolně přijali rizika, která s horským terénem souvisejí. Výjimkou mohou být situace, kdy jeden z účastníků nedodrží doporučené postupy nebo pravidla uznávanou pro příslušnou sportovní aktivitu, např. pravidla FIS nebo lezeckou metodiku, což vede k újmě druhé osoby. Tato pravidla jsou totiž pro příslušné činnosti považována za konkretizaci obecné povinnosti předcházet vzniku škod, kterou máme všichni.
Naopak, pokud dojde k nehodě na výpravě organizované profesionálem, je právní situace odlišná. Profesionál, kterému jsme zaplatili za služby, je povinen dbát na naši bezpečnost a řídit se odbornými a bezpečnostními standardy. V případě nehody se může odpovědnosti zprostit pouze tehdy, pokud klient nehodu zavinil sám, například neuposlechnutím pokynů, nebo pokud došlo k nečekané události, kterou nebylo možné předvídat ani jí zabránit. Všichni profesionálové v horském prostředí by proto měli mít sjednanou pojistku odpovědnosti za škodu.
Bohužel v praxi se vyskytly případy, kdy neodborně vedené túry měly tragické následky. V jednom z nedávných případů, ve kterém jsme zastupovali pozůstalé rodiny, soud rozhodl, že odpovědnost nese nejen organizátor akce, ale trestně jsou odpovědné také osoby, které túru vedly bez potřebné kvalifikace, jak to zákon vyžaduje.
Pokud vás zajímá, kdo je při vedení horské túry kvalifikovaným profesionálem, přečtěte si také tento náš článek.
Naše advokátka Klára Dvořáková se jako předsedkyně Právní komise Mezinárodní horolezecké federace a také držitelka kvalifikace mezinárodního horského průvodce problematice věnuje dlouhodobě jak z pohledu akcí organizovaných nekomerčně, například sportovními kluby, tak profesionály. Bezpečnost na horách souvisí také s dalšími našimi specializacemi, a to se školským právem, cestovním právem a náhradou škody.
Další články:
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“