Blog
Jste škola a chcete zaměstnat ukrajinského uprchlíka? Přinášíme návod, jak na to!
Před přijetím zaměstnance, který uprchl z Ukrajiny, se zamyslete, zda má být zaměstnán jako pedagogický pracovník nebo jako nepedagogický pracovník.
1. Nepedagogický pracovník
Tady je situace jednoduchá. Typicky budou ukrajinští uprchlíci přijímáni na pozici správce budovy nebo uklízečky, kde se obejdou bez znalosti českého jazyka.
Abyste mohli ukrajinského zaměstnance přijmout, potřebujete od něj předložit doklad o udělené dočasné ochraně vyznačený v cestovním dokladu, a to:
- vízový štítek dlouhodobého speciálního víza za účelem strpění na území označený D/VS/U (či jeho obdobu v podobě razítka s označením D/VS/U z důvodu nedostatku vízových štítků), nebo
- vízový štítek dočasné ochrany označený D/DO (či jeho obdobu v podobě razítka s označením D/DO z důvodu nedostatku vízových štítků).
To pro Vás znamená, že uprchlík nepotřebuje pracovní povolení. S tímto člověkem uzavřete pracovní smlouvu a nejpozději v den nástupu k výkonu práce uprchlíka nahlásíte na speciálním formuláři na Úřad práce, resp. na jeho příslušné krajské pobočce. Zde oznámíte, že jste zaměstnali cizince, který nepotřebuje pracovní oprávnění. Vzor tohoto formuláře naleznete zde.
2. Pedagogický pracovník
Tady je situace složitější. Ukrajinský uprchlík, který má být zaměstnán jako pedagogický pracovník, musí splnit podmínky v zákoně o pedagogických pracovnících. A to je problém. Zákon č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace (Lex Ukrajina) sice dočasně umožňuje v některých situacích překlenout neznalost češtiny, ale ne vždy. Shrňme si tedy podmínky.
V zákoně o pedagogických pracovnících je požadován(a):
- znalost českého jazyka. Lex Ukrajina umožňuje, aby pedagogický pracovník, který neumí česky, byl zaměstnán, pokud uskutečňuje vzdělávání ve třídách, skupinách a odděleních, v nichž se vzdělávají výhradně děti, žáci, studenti nebo účastníci, kteří jsou cizinci nebo státními příslušníky Ukrajiny. Pokud byste chtěli přijmout vychovatelku z Ukrajiny do skupiny, kde budou pouze ukrajinské děti, je to možné. Být pedagogickým pracovníkem bez znalosti češtiny však lze jen do 31. 8. 2022.
- odborná kvalifikace. Ukrajinští uprchlíci musí splnit podmínku odborné kvalifikace. Pedagogické vzdělání na Ukrajině však nebude dostačující a tito uchazeči o zaměstnání si budou muset svůj ukrajinský diplom nechat nostrifikovat. Naštěstí existuje § 22 odst. 7 zákona o pedagogických pracovnících, který Vám umožňuje zaměstnat pedagogického pracovníka bez odborné kvalifikace po dobu nezbytně nutnou, kdy nemáte pedagogického pracovníka s odbornou kvalifikací.
- bezúhonnost. Cizinec, kterého chcete přijmout, si bude muset požádat o výpis z rejstříku trestů v sídle Rejstříku trestů 988/1. 140 66 Praha 4. Bližší informace o úředních hodinách Úřadu naleznete zde: http://portal.justice.cz/justice2/Soud/soud.aspx?o=203&j=213&k=2027
- zdravotní způsobilost. Zdravotní způsobilost uchazeče o zaměstnání posoudí Váš závodní lékař v rámci vstupní zdravotní prohlídky.
Stejně jako u nepedagogických pracovníkům budete jako zaměstnavatel potřebovat od uchazeče předložit doklad o udělené dočasné ochraně vyznačený v cestovním dokladu, a to:
- vízový štítek dlouhodobého speciálního víza za účelem strpění na území označené D/VS/U (či jeho obdobu v podobě razítka s označením D/VS/U z důvodu nedostatku vízových štítků)), nebo
- vízový štítek dočasné ochrany označený D/DO (či jeho obdobu v podobě razítka s označením D/DO z důvodu nedostatku vízových štítků).
Po uzavření pracovně-právního vztahu zaměstnance opět nejpozději v den nástupu k výkonu práce nahlásíte na krajské pobočce Úřadu práce na k tomu určeném formuláři. Vzor tohoto formuláře naleznete zde.
Pokud Vaši ukrajinští zaměstnanci, žáci nebo jejich rodiče potřebují právní pomoc, odkažte je na webovou stránku ua.support, která propojuje uprchlíky s právníky po celém světě, kteří jim poskytnou zdarma potřebnou právní pomoc.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“