Blog
Co evropské společnosti potřebují vědět o americkém zákoně o transparentnosti korporací

V případě, že uvažujete o rozšíření svého podnikání do Spojených států, nebo jste na americký trh již vstoupili, možná na vás dopadá zákon o transparentnosti společností (tzv. CTA), který vstoupil v platnost 1. ledna 2024.
CTA požaduje, aby většina společností, které nejsou založeny v USA, ale mají zde registrované podnikání, podala, až na některé výjimky, informace o skutečných majitelích (Beneficial Ownership Information – BOI) u úřadu s názvem Síť pro postihování finanční kriminality (Financial Crimes Enforcement Network – FinCEN).
Účelem tohoto požadavku je poskytnout federální vládě USA větší transparentnost ohledně vlastnictví, a to především za účelem boje proti praní špinavých peněz a dalším nezákonným činnostem. Tento požadavek je podobný registrům skutečných majitelů, které již zavedlo mnoho zemí, včetně členských států EU. Stejně tak nedodržení CTA má závažné důsledky, včetně občanskoprávních a trestních sankcí, jak pro společnosti, tak pro jejich odpovědné osoby.
Kdo je povinen podat oznámení?
V případě, že vaše evropská společnost působí ve Spojených státech jako registrovaný zahraniční subjekt, pravděpodobně budete muset podat oznámení a splnit tak požadavky CTA. Toto platí pro následující subjekty:
- Společnosti mimo USA, jako jsou české s. r.o., německé GmbH nebo jiné zahraniční subjekty, které jsou registrovány k podnikání ve Spojených státech, (např. jako zahraniční společnost nebo zahraniční LLC), jsou povinny podat u FinCEN informace o skutečném vlastnictví (BOI).
Požadavek na podání zprávy o BOI se nevztahuje na evropské společnosti v těchto případech:
- Společnost spadá do jedné z 23 výjimek pro specifické typy subjektů, jako jsou banky, pojišťovny a velké provozní společnosti, nebo
- Společnost má jako skutečné majitele výlučně americké osoby.
Podle posledních závazných pravidel zveřejněných dne 21. března 2025 platí, že domácí subjekty, jako jsou například společnosti založené podle práva státu Delaware, již nejsou povinny podávat informace, bez ohledu na své majitele, protože byly dočasně vyloučeny z definice "oznamujících společností".
Co založit?
V případě, že se na váš evropský podnik vztahuje informační povinnost dle CTA, musíte ve zprávě pro FinCEN poskytnout následující údaje:
- Obchodní název (názvy)
- Kontaktní adresa v USA
- Jurisdikce, kde byl podnik založen (mimo USA) a stát, kde je v rámci USA registrován
- Americké daňové identifikační číslo (Taxpayer Identification Number – TIN)
- Osobní údaje skutečných majitelů, (kohokoli, kdo vykonává rozhodující kontrolu nebo vlastní alespoň 25 % společnosti), včetně:
- Celý oficiální název nebo jméno
- Datum narození
- Adresa bydliště
- Kopie dokladů totožnosti (např. pas nebo jiný státem vydaný průkaz totožnosti)
- U společností registrovaných po 1. lednu 2024 musí být zveřejněni také zástupci společnosti (osoby zapojené do procesu registrace společnosti), pokud nejsou americkými osobami.
Kdy podat oznámení?
Lhůta pro podávání zpráv o BOI byla prodloužena do 20. dubna 2025 pro již registrované oznamující společnosti, (oproti dříve stanovenému datu 21. března 2025). U nově registrovaných oznamujících společností je stanovena lhůta 30 dnů ode dne, kdy se subjekt zaregistruje k podnikání ve Spojených státech, podle toho, co nastane později.
Jak vám můžeme pomoci
Pokud vaše evropská společnost plánuje založit dceřinou společnost v USA, anebo zde již působí jako subjekt registrovaný v zahraničí (a nejste si jisti svými oznamovacími povinnostmi o BOI podle CTA), můžeme vám pomoci s následujícím:
- Založení nebo registrace vaší společnosti v USA
- Posouzení, zda vy nebo vaše společnost musíte podat oznámení o BOI, nebo zda jste osvobozeni
- Poskytnutí poradenství a revize požadavků pro evidenci subjektu
- Podání žádosti o americké daňové identifikační číslo (TIN)
- Zajištění správného sestavení a odeslání zprávy o BOI pro FinCEN
- Dodržování předpisů USA a EU
Kontaktujte nás a ujistěte se, že je vaše společnost v souladu s předpisy USA.
O autorovi
Juan M. Chaves Pernett, Esq. je právník ze Spojených států amerických, který od roku 2019 žije v České republice a poskytuje podnikatelům právní podporu při podnikání a dosahování jejich cílů ve Spojených státech. Juan se zaměřuje na poradenství českým i evropským klientům v různých otázkách obchodního práva, dodržování regulační compliance a imigrace – prostřednictvím mezinárodního pohledu na to, jak přistupovat k právním otázkám vznikajícím na obou stranách Atlantiku.
Další články:

Směrnice NIS2 a nový Zákon o kybernetické bezpečnosti: Co potřebujete vědět?
Vše nasvědčuje tomu, že 1. 7. 2025 vstoupí v platnost nový zákon o kybernetické bezpečnosti přijatý v návaznosti na evropskou směrnici NIS2. Cílem nové legislativy je podstatné zvýšení kybernetické odolnosti soukromých i veřejných ... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“