Blog

Změny v zaměstnávání cizinců k 1. 7. 2024

Rádi bychom vás informovali o změnách v oblasti cizinecké zaměstnanosti, které se dotknou všech těch, kteří zaměstnávají cizince ze třetích zemí či občany členských států EU/EHP a Švýcarska.

O jaké změny v rámci zaměstnávání cizinců se jedná?

S účinností od 1. 7. 2024 platí následující změny:

1. informační povinnost vůči Úřadu práce v rámci hlášení zaměstnávání cizinců je plně digitalizovaná;

2. v centrální evidenci volných pracovních míst expirují (po jejich zveřejnění) zveřejněná volná pracovní místa pro držitele zaměstnaneckých a modrých karet po 6 měsících. V případě potřeby je volné pracovní místo třeba znovu v evidenci zveřejnit a jeho zveřejnění potrvá vždy jen 6 měsíců;

3. byl zrušen test trhu práce po zveřejnění volného pracovního místa pro držitele zaměstnaneckých a modrých karet v centrální evidenci (v případě nezaměstnanosti dosahující 7 % v rámci kraje bude test trhu obnoven na krajské úrovni);

4. na trh práce mají volný přístup občané Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Japonska, Singapuru, Jižní Koreji, USA, Velké Británie a Izraele.

 

Co znamená plná digitalizace informační povinnosti vůči úřadu práce?

Jistě víte, že při zaměstnávání cizinců vzniká zaměstnavatelům povinnost hlásit tuto skutečnost Úřadu práce ČR (tj. hlášení počátku, změn a ukončení zaměstnání každého cizince). Ohlašování vůči Úřadu práce ohledně zaměstnání cizince (změně, či ukončení jeho zaměstnání) je nyní možné výhradně jedním z těchto tří digitálních kanálů:
  • Vyplněním formuláře na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro vyplnění webových formulářů je nezbytné přihlásit se pomocí datové schránky zaměstnavatele.
  • Zasláním XML souboru do datové schránky Úřadu práce ČR. XML editor umožní vygenerovat XML soubor k následnému zaslání na datovou schránku Úřadu práce: 2akmgv5.
  • Přímou integrací informačního systému zaměstnavatele s rozhraním MPSV.

Úřad práce poskytuje po úspěšném ohlášení tzv. Osvědčení o digitálním úkonu. Až po obdržení tohoto osvědčení o digitálním úkonu je splněna informační povinnost podle zákona o zaměstnanosti.

V případě chybného podání vám, např. při ohlašování prostřednictvím XML formuláře, Úřad práce zašle do datové schránky vyrozumění o chybě - to znamená, že je třeba formulář zaslat opravený, a až poté, co bude formulář přijat Úřadem práce bez chyb, obdržíte osvědčení o digitálním úkonu, které doporučujeme uložit do evidence zaměstnavatele k danému cizinci.

V rámci ohlašovací povinnosti nově rozlišujeme:

  • Informační karta: slouží pro ohlášení nástupu, změn, ukončení zaměstnání při zaměstnávání občanů EU/EHP a Švýcarska, jejich rodinných příslušníků, a cizinců, kteří mají volný přístup na trh práce, tedy nepotřebují pracovní oprávnění (například a nikoli výlučně cizinci s trvalým pobytem, cizinci-studenti akreditovaných oborů vysokých škol formou denního studia, cizinci-studenti středních škol, cizinci, kteří v ČR získali střední/vyšší odborné/vysokoškolské vzdělání, občané Ukrajiny s dočasnou ochranou/vízem za účelem strpění na území, nově rovněž občané Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Japonska, Singapuru, Jižní Koreji, USA, Velké Británie a Izraele).
  • Sdělení: slouží k hlášení nástupu, změn i ukončení zaměstnání cizinců, kteří potřebují pracovní oprávnění, tj. mají zaměstnaneckou kartu, modrou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, nebo samotné povolení k zaměstnání vedle pobytového titulu.

 

Expirace zveřejněných volných pracovních míst v centrální evidenci volných pracovních míst pro držitele zaměstnaneckých a modrých karet po 6 měsících od jejich zveřejnění

Ohlášená volná pracovní místa pro držitele zaměstnaneckých a modrých karet jsou zveřejněna v centrální evidenci nově pouze po dobu 6 měsíců. Po uplynutí těchto 6 měsíců od zveřejnění z evidence zmizí, a v případě potřeby bude nutné ohlašovat volné pracovní místo znovu.

Zároveň je zrušen tzv. test trhu práce (10 - 30 dní), a to jak pro modré karty, tak pro zaměstnanecké karty. To znamená, že není třeba čekat na uplynutí testu trhu práce a lze začít s vyřizováním pobytové agendy hned po zveřejnění volného pracovního místa pro držitele zaměstnaneckých a modrých karet v centrální evidenci.

Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají cizince s volným přístupem na trh práce, volná pracovní místa pro tento okruh cizinců v centrálním registru zveřejňovat nemusí. To samozřejmě nemá žádnou spojitost s vaší informační povinností vůči Úřadu práce v rámci zaměstnání cizinců dle bodu 1. výše.

Již zveřejněná volná pracovní místa z centrální evidence volných pracovních míst pro držitele zaměstnaneckých a modrých karet zmizí na konci ledna 2025, tedy tzv. expirují.

 

Volný přístup na trh práce pro občany 9 států

Občané Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Japonska, Singapuru, Jižní Koreji, USA, Velké Británie a Izraele nepotřebují pracovní povolení s účinností od 1. 7. 2024.

Nicméně pozor, volný přístup na trh práce nezajišťuje cizincům oprávnění k pobytu na území ČR, tj. občané daných třetích zemí si budou muset stále žádat o pobytové oprávnění, tj. pracovní povolení nepotřebují, nicméně pobytový titul ano.

Od 1. 7. 2024 si proto občané daných třetích zemí mohou žádat o následující typy pobytových oprávnění na zastupitelských úřadech ČR:

  • Neduální zaměstnanecká karta – určena pro občany třetích zemí, kteří mají z různých důvodů v ČR volný přístup na trh práce, ale potřebují zároveň pobytový titul, tedy oprávnění k pobytu na našem území. Vhodné pro budoucí zaměstnance, kteří hodlají pracovat na území ČR déle než 3 měsíce.
  • Schengenské vízum (za účelem zaměstnání) - vhodné pro budoucí zaměstnance, kteří hodlají pracovat na území ČR po dobu kratší než 3 měsíců. V případě, že zaměstnanci budou následně chtít pracovat na území ČR déle než 3 měsíce, bude nutné si požádat např. o neduální zaměstnaneckou kartu.

Pro většinu daných států platí bezvízový styk na 3 měsíce, nicméně bezvízový pobyt je určen výlučně k nevýdělečným účelům, např. turistika, návštěvy. Vzhledem k tomu, že účel pobytu bude výkon výdělečné činnosti, nelze přicestovat na bezvízový styk a začít pracovat. Je nejdříve nutné na zastupitelském úřadu požádat o schengenské vízum za účelem zaměstnání po dobu kratší než 3 měsíce (90 dnů).

Občané těchto států si tedy od 1. 7. 2024 mohou vybrat, zda zvolí standardní postup pro získání duální zaměstnanecké karty či modré karty (případně karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance), či zvolí novou možnost zaměstnávání v rámci volného přístupu na trh práce. Je třeba brát v úvahu, že např. modrá karta má mnoho výhod v oblasti sloučení rodin či ekonomické migrace do jiných unijních států. Modrá karta je proto pro vysoce kvalifikované zaměstnance stále výhodnější.

 

Svěřte se do rukou profesionálů

Pokud zamýšlíte zaměstnat cizince a nejste si jisti, jaké všechny povinnosti vás čekají nebo jaký postup zvolit, neváhejte nás kontaktovat.

Jasper Brinkman

Rád bych ocenil velké úsilí, které kancelář vynaložila, aby za mimořádně obtížných okolností úspěšně hájila naše práva a získala odškodnění v případu požáru hotelu v Praze.

Stewards, paní Eva

'Nikdo pro mě zatím tolik neudělal.' Paní Evě jsme pomohli získat odškodnění za poškozené zdraví po dopravní nehodě v zahraničí.

CK Livingstone

Opětovně děkuji za cenné rady. Lépe se mi dýchá, když vím, na koho se obrátit.
Jitka Popelková, jednatelka

Kontaktní formulář