Blog
Žene se k nám whistleblowing, aneb co přinese nový zákon o ochraně oznamovatelů
V Poslanecké sněmovně je právě projednáván nový zákon o ochraně oznamovatelů, který reaguje na evropskou směrnici o whistleblowingu.
„Whistleblowing“ označuje situaci, kdy osoba – nejčastěji stávající či bývalý zaměstnanec, upozorňuje na neetické či nezákonné praktiky na pracovišti oznámením určité instituci. Nová úprava se dotkne všech zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci. Do nich se budou započítávat i osoby vykonávající práci na základě dohod, na částečný úvazek či agenturní zaměstnanci. Úprava také dopadne na veřejné zadavatele mimo obce s méně než 5 000 obyvateli a další.
Všichni uvedení budou mít podle návrhu zákona povinnost zavést tzv. vnitřní oznamovací systém, a to do konce března 2022. Cílem úpravy bude poskytnutí ochrany osobám, které informují o porušování právních předpisů EU, zejména v oblastech veřejných zakázek, ochrany spotřebitele, ochrany soukromí a osobních údajů a ochrany životního prostředí. Oznamovatelem porušování práva EU může být nejen zaměstnanec, ale také uchazeč o zaměstnání, stážista či dodavatel. Za nedodržení povinností mají hrozit vysoké pokuty - až milion korun nebo 5 % z čistého obratu za poslední ukončené účetní období.
Návrh zákona je teprve projednáván v Poslanecké sněmovně, a proto nejsou ještě známy všechny jeho parametry. Čas k jeho přijetí se však vzhledem k tomu, že je Česká republika povinna směrnici implementovat do 17. prosince 2021, pomalu ale jistě krátí. Projednávání návrhu zákona máme v hledáčku, protože zatím návrh podle našeho názoru přináší více otázek než odpovědí. V návaznosti na finální podobu zákona Vám rádi pomůžeme se zavedením vnitřního oznamovacího systému, a to jak přípravou nezbytných vnitřních dokumentů, tak konzultací individuálního nastavení oznamovacího systému.
Sledujte nás na sociálních sítích Facebook, Twitter nebo LinkedIn.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“