Blog

Zadržení řidičských průkazů - přelomový rozsudek

Řidičské průkazy osob, u kterých byl zjištěn alkohol v dechu, není dle Nejvyššího správního soudu možné automaticky zadržet. K zadržení je třeba zjišťovat konkrétní okolnosti a uvést je do odůvodnění. Nejvyšší správní soud tak změnil dosavadní soudní praxi.

U Nejvyššího správního soudu našeho klienta zastupoval Štěpán Holub.

Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 18.4.2018, čj. 10 As 174/2017 - 27, který je uveřejněn na stránkách zde

Dle rozsudku správní orgán musí zkoumat, jaká rozumná kritéria by měla být naplněna pro tak závažný následek, jakým je předběžné zadržení řidičského průkazu (okolnosti skutku, míra intoxikace řidiče, jeho přestupková minulost...), a míru naplnění těchto kritérií měl popsat ve svém rozhodnutí. Neučinil-li tak, nemůže jeho rozhodnutí obstát, protože soud nemůže přezkoumat jeho volné správní uvážení. Z téhož důvodu nemůže obstát ani rozsudek městského soudu, který se ztotožnil se závěrem, že žádné správní uvážení tu není a správní orgán musí rozhodnout o zadržení řidičského průkazu vždy, když je tu důvodné podezření z řízení pod vlivem alkoholu.

Rozsudek překonává právní názor, který Nejvyšší správní soud vyjádřil ve věci 5 As 74/2010.

Jasper Brinkman

Rád bych ocenil velké úsilí, které kancelář vynaložila, aby za mimořádně obtížných okolností úspěšně hájila naše práva a získala odškodnění v případu požáru hotelu v Praze.

Stewards, paní Eva

'Nikdo pro mě zatím tolik neudělal.' Paní Evě jsme pomohli získat odškodnění za poškozené zdraví po dopravní nehodě v zahraničí.

CK Livingstone

Opětovně děkuji za cenné rady. Lépe se mi dýchá, když vím, na koho se obrátit.
Jitka Popelková, jednatelka

Kontaktní formulář