Blog
Soud již pošesté zrušil opatření, kterým Praha 8 zavedla modré zóny a zrušila cyklo-obousměrky
V roce 2012 byly v Karlíně zavedeny cyklo-obousměrky v jinak jednosměrných ulicích v rámci zóny 30. Tehdy šlo o revoluční počin v plánování městské dopravy. Celá koncepce je založena na tom, že chodce a cyklisty, kteří zabírají málo místa, není třeba při pohybu ve městě omezovat. Proto byla v jednosměrkách umožněna cyklistům jízda i v protisměru a kvůli bezpečnosti byla omezena rychlost na 30 km/h. Pouze automobilům, coby objemnějším dopravním prostředkům, je nutno obousměrnou průjezdnost v některých případech zakázat.
Jak vyplývá z mezinárodních studií, setkání cyklisty a automobilu v protisměru je přitom paradoxně bezpečnější než předjíždění cyklisty automobilem ve stejném směru, neboť v protisměru vzájemné vyhýbání kontroluje jak řidič automobilu, tak i cyklista, tedy „4 oči“. Pokud automobil předjíždí cyklistu jedoucího ve stejném směru, situaci kontroluje pouze řidič předjíždějícího automobilu, tedy oči dvě.
V soudních sporech ale nejde jen o cyklo-opatření. Praha 8 nebyla doposud schopna vypořádat se ani s návrhy na zavedení krátkodobého zastavení pro dodávky kurýrních služeb, které z nedostatku místa jinak parkují často na chodnících a přechodech pro chodce "na blikačky" nebo s návrhy na zřízení parkování pro sdílená kola a koloběžky, o které chodci jinak zakopávají na chodnících. Nevyslyšeny zůstávají také žádosti o odstranění zábradlí uprostřed Karlínského náměstí, které brání vystupování z parkujícího auta na přilehlý chodník, anebo návrhy na přesunutí parkovacích míst zřízených na chodnících do vozovky.
Po řadě zrušených opatření obecné povahy Praha 8 vydala v červnu letošního roku další téměř identické opatření, tentokrát na dobu dvou měsíců, které opět zavádí modré zóny a ruší cyklo-obousměrky. Toto opatření Městský soud v Praze zrušil nyní. Důvodem pro zrušení je v tomto případě zejména to, že Městská část Praha 8 neposoudila, zda její úředníci nejsou podjatí, tedy zda byli schopni nezaujatě ve věci na pošesté rozhodnout. Opatření bude zrušeno 90 dní od právní moci rozsudku.
Další články:
Kdo odpovídá za bezpečí v horách – sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála?
Když se vydáme do hor, vždy na sebe bereme určité riziko, ale právní odpovědnost za následky případných nehod se výrazně liší podle toho, zda do hor jdeme sami, s přáteli, nebo pod vedením profesionála. Pokud se rozhodneme pro komerční... → pokračovat
Jasper Brinkman
Jasper Brinkman
„Po ničivém požáru hotelu v Praze nás zastupovala advokátní kancelář Holubová advokáti pod vedením advokátky Kláry Dvořákové. Mezi poškozenými bylo hodně členů naší početné rodiny. Advokátka se skvěle orientovala ve složitých mezinárodních zákonech o pojištění i odškodnění a hájila naše práva.
Rád bych ocenil velké úsilí, které musela kancelář vynaložit, aby za mimořádně obtížných okolností dovedla náš případ k úspěšnému odškodnění.
“
Stewards, paní Eva
Stewards, paní Eva
„Návštěva u dcery v Londýně obrátila paní Evě život vzhůru nohama. Na přechod vkročila podle svých slov na zelenou, ale srazilo ji auto. Následovala dlouhá léčba. Ač je paní Eva velmi statečná, zlomeniny v oblasti pánve, s tím spojená omezení a bolestivost jí patrně zůstanou až do konce života. K tomu se přidává pravidelná bolest hlavy a poruchy soustředění.
Paní Eva se na nás obrátila prostřednictvím organizace, která jí přechodně pomáhala zvládat těžkou životní situaci. V té době byla bez prostředků, pouze na doplatcích do životního minima. Pomoct jsme jí mohli díky tomu, že se specializujeme na náhradu škody a zároveň máme kontakty na prověřené kolegy v zahraničí.
Na tomto případu jsme spolupracovali s britskou advokátní kanceláří Stewarts. Advokátky Klára Dvořáková a Rebecca Huxford pomohly paní Evě s dokumentací celého případu, s vysvětlením jejích možností i s tím, jaké jsou rozdíly mezi českým a britským systémem úhrady zdravotní péče nebo sociálních dávek.
V řádu pár měsíců se díky profesionální spolupráci mezi oběmi kancelářemi podařilo dosáhnout nabídky odškodnění od pojišťovny ve výši zhruba sedmi milionů korun. Toto vyrovnání klientka přijala, protože nechtěla věc podávat k soudu v Británii.
Klientce jsme následně pomohli i se souvisejícími daňovými otázkami, přičemž jsme oslovili poradenskou daňovou kancelář auditone, která zajistila i podání daňového přiznání, neboť náhrada ušlého příjmu podléhá dani, na rozdíl od většiny náhrad za újmu na zdraví.
Podle slov paní Evy pro ni zatím nikdo tolik neudělal.
To, že jsme mohli pomoct paní Evě, dává naší práci smysl a přináší nám velkou radost a jsme velmi rádi, že i díky našemu dlouholetému aktivnímu působení v mezinárodní profesní organizaci PEOPIL můžeme na takových případech spolupracovat.
“