Blog

Koronarada 11 - Pomůže podnikatelům nové ošetřovné?

26. 3. 2020

Ošetřovné. I tímto způsobem se dnes řeší, když jeden rodič nemá v práci do čeho píchnout a druhý neví, kde mu hlava stojí. Ten, co má „volno“, zůstane doma s dítětem, učí se s ním do školy, vaří a…pobírá ošetřovné. Pokud například zaměstnanec cestovní kanceláře v době nulových zakázek požádá o ošetřovné, může si cestovka alespoň trochu oddychnout. Ošetřovné totiž platí stát, nikoliv zaměstnavatel.

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, kterou rodič pobírá, pokud zůstane doma s nemocným dítětem takzvaně „na paragraf“. Zákon o nemocenském pojištění umožňuje čerpat ošetřovné, i pokud je škola uzavřena z důvodu mimořádného opatření při epidemii. Včera 25.3.2020 schválil Senát změny v ošetřovném, které budou platit po dobu trvání krizových opatření, tedy po dobu uzavření škol a školek.

Ošetřovné po dobu krizových opatření mohou čerpat všichni nemocensky pojištění zaměstnanci, kteří pečují o dítě do 13 let a jejichž škola nebo školka je zavřená. Ošetřovné nemohou čerpat OSVČ (i když se připravuje program MPO, který by měl zavést tuto možnosti i pro ně) a osoby zaměstnané na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Výše dávky činí 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu, čerpá se za každý kalendářní den, tedy i za soboty a neděle, a vyplácí ho Česká správa sociálního zabezpečení. Ošetřovné není omezeno maximálním počtem dnů. Osoby v domácnosti se mohou v ošetřování střídat a pak samostatně žádat. Ošetřovné není odvislé od počtu dětí.

Zákon musí ještě podepsat prezident, poté bude vyhlášen ve Sbírce zákonů, poté bude možné o koronavirové ošetřovné požádat. Vše se odehraje pravděpodobně v rámci několika dnů. Aktuální informace naleznete na webových stránkách MPSV.

A co je pro zaměstnavatele lepší? Když jeho zaměstnanec čerpá ošetřovné, nebo když pracuje a využije programu Antivirus, který zaměstnavatelům zaplatí část mezd zaměstnanců? O tom Vás budeme informovat v příštích dnech.