Blog

Koronarada 10 – Možnosti finančních podpor malým a středním firmám v době koronaviru - přehled k 25.3.2020

25. 3. 2020

Pečlivě sledujeme státní a jiné podpory. Komunikujeme také s Ministerstvem průmyslu a obchodu, abychom pro Vás měli co nejaktuálnější informace. Níže uvádíme přehled různých „balíčků“ na pomoc podnikatelům:

PROGRAM ANTIVIRUS
V důsledku nákazy koronaviru vláda schválila program ochrany zaměstnanosti, ve kterém by měl Úřad práce ČR vyplácet firmám peníze, aby nemusely propouštět zaměstnance. Zaměstnavatelům, jejichž činnost bude ohrožena v důsledku šíření nákazy, bude ÚP poskytovat příspěvek na plnou nebo částečnou náhradu mezd v případě překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo překážky na straně zaměstnavatele (uzavření provozovny v důsledku nařízení vlády). K získání příspěvku musí být dokázáno, že překážky vznikly z důvodu nákazy COVID-19. Více o programu Antivir se můžete dočíst zde. Který bod z tohoto programu se bude týkat přímo cestovek, se dozvíte v další koronaradě patrně zítra.

COVID II
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) bude podnikatelům poskytovat záruky za úvěry komerčních bank a přispívat na úhradu úroků. Tento program by měl být s největší pravděpodobností upraven tak, že ČMZRB bude ručit za úvěry od 10 tis. Do 15 mil. Kč. Poskytovaná záruka bude pravděpodobně až 80% komerčního úvěru. Žadatel bude moci čerpat finanční příspěvek až 1 mil. korun na úhradu úroků. Předpokládaná doba ručení bude 3 roky. Úvěr bude možné využít na provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájem, energie, dodavatelsko-odběratelské faktury, materiál, zásoby apod. Více o COVID II se dozvíte zde.

PLÁN NA POMOC ŽIVNOSTNÍKŮM (OSVČ)
20. 3. 2020 byl do mezirezortního připomínkového řízení odeslán návrh zákona na odpuštění povinných plateb na důchodové pojištění pro OSVČ na 6 měsíců, 24. 3. 2020 byl parlamentem tento návrh potvrzen. Tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

LIBERAČNÍ BALÍČEK MINISTERSTVA FINANCÍ
Ministerstvo financí připravilo pro poplatníky zasažené současnou situací liberační balíček, který přináší posunutí přiznání k dani z příjmu fyzických a právnických osob do 1. 7. 2020. Individuálně promíjí pokuty za opožděné tvrzení všech daní v případě, že subjekt prokáže důvody související s koronavirem. Liberační balíček také posouvá účinnost závěrečné fáze EET do 1. 8. 2020. Během této doby bude Finanční a Celní správa tolerantní a bude plnit pouze poradní funkci. Průvodce pro daňové poplatníky Finanční správy můžete najít zde.

PODPORA MALÝM A STŘEDNÍM PODNIKATELŮM Z EU
Malé a střední podniky získají celkem 1 miliardu eur z rozpočtu EU jako záruku pro Evropský investiční fond. Po uvolnění pravidel státní pomoci by státy mohly poskytovat firmám zasaženým koronavirem pomoc až do půl milionu eur (13,5 milionu Kč). Komise také vyčlenila 164 milionů eur na podporu malých a začínajících firem, které přijdou s projekty zaměřenými na boj proti viru. Více o podpoře z EU se dozvíte zde.

Informace budeme i nadále sledovat. V případě dotazů nebo pokud byste našli jiné možnosti podpor, dejte nám prosím vědět na info@holubova.cz. Jsme připraveni poskytnout rovněž aktuální informace i z okolních států.